به پایگاه اطلاع رسانی مربوطی خوش آمدید < كَهنه اوز - مقالات و گزارشها
پایگاه اطلاع رسانی مربوطی

سیر تحول در صنعت مهوه و مهوه سازی

از مهوه تا مهیاوه

از کنار برزه تا قفسه ی سوپر مارکت ها

از داخل قدح مهوه ای تا ظروف شیشه ای با بسته بندی استاندارد و بهداشتی

مهوه

مهوه : مهیاوه که مهیابه ، ماهیاوه، مهیوه، مهوه، موه، هم به آن می گویند، غذای مخصوص مردم جنوب ایران است گویا کلمه مهوه و مهیاوه، در اصل از دوکلمه ماهی و آوه ، مرکب بوده و آوه به معنی آب است . رنگ و طعم مهیاوه : مهیاوه یک نوع غذای آبکی تیره رنگ و شور و تند است که آن را از یک نوع ماهی ریز به نام موتو، متو یا حشینه ( مومغ ، ساردین ) درست می کنند و با نان یا همراه غذاهای دیگر به مصرف می رسانند و بسیار مقوی و اشتها آور است . مگر می شود جنوبی باشی و در روز حداقل یک بار مهوه را نخوری .

روش تهیه مهیاوه یا مهوه :

روش اول :

 از پودر ماهی : ماهیهای مذکور را در روی شن و ماسه کنار دریا خشک می کنند و اگر بخواهند از پودر آن استفاده کنند، پس از اینکه خوب خشک شد ماهیها را کاملاٌ کوبیده و بعد ، الک می کنند و شن و ماسه را از آن جدا می سازند و بعد پودر ماهی را با زرد چوبه، فلفل، راز ( دانه باریک و سیاه رنگ )، گشنیز و خردل مخلوط ساخته ، دوباره می کوبند و در آب و نمک می ریزند و در شیشه یا خمره مخصوص ریخته و درش را می بندند و بعد ظرف را به مدت 20تا 30 روز در آفتاب قرار می دهند، مایعی که به این ترتیب فراهم میشود، نسبتاٌ روان و با بوی زننده می باشد. مهیاوه را روی نان مالیده می خورند، بعضی مهیاوه را به همراه برنج مصرف می کنند.

روش دوم :

 از ماهی : برای تهیه مهیاوه از ماهی، در ابتدا مقداری ماهی خشک موتو یا حشینه را شسته و سر آن را جدا کرده و در حلب یا خمره می اندازند و در حدود دو کیلو نمک به آن میافزایند و در آفتاب می گذارند و هر روز با چوب مخصوصی ، آن را بهم می زنند و به وسیله آبکش صاف کرده آب آن را در ظرفی دیگر جدا ساخته و تفاله آن را به دور میریزند سپس مقداری خردل بو داده و پوست نارنج کوبیده را روی مایع می ریزند، سپس همه را داخل خمره کرده در آن را بسته مجدداٌ در آفتاب می گذارند و چند روز صبر می کنند و بعد به سراغ آن می روند. سوراخ یا سوراغ : در بندرعباس مخلوط ماهی مومغ (حشینه ) و آب نمک و گل سرخ و پوست نارنج را برای اینکه خوشبو و شود در حلب می ریزند و ان را سوراخ یا سوراغ می نامند پس از آماده شدن آن آب سوراغ را برداشته و روی نان می مالند و به اصطلاح خودشان .نان مهوه روغنی می خورند ....

با تشكر از آقايان محمد سروش و محمدرفيع وطن خواه جهت ارسال تصاوير

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۵ اردیبهشت۱۳۹۰ساعت 18:3  توسط مصطفی رضایی | 

مرحوم حاج محمدابراهيم معصوم زادگان فرزند مرحوم عبداله معصومعلي در سال 1313 هجري شمسي در اوز به دنيا آمد.پدرش مرحوم عبداله معصومعلي كه از كسبه بازار قيصريه اوز بود ، پس از اوز به شارجه امارات رفت و در آنجا به كاسبي مشغول شد.وي پسرش محمدابراهيم را نيز از 10 سالگي با خود به شارجه برد تا وي را در كاسبي كمك كند . مرحوم عبداله معصومعلي در سال 1325 در شارجه فوت كرد . محمدابراهيم در حالي كه 12 سال داشت در ديار غربت يتيم شد . محمدابراهيم پس از فوت پدر ، از شارجه به جزيره ابوموسي رفت و پس از مدتي اقامت در آن جزيره براي امرار معاش به بحرين رفت او در بحرين سختي زيادي كشيد . سپس به كويت رفت و تا سال 1355 در آنجا مشغول به كار شد. محمدابراهيم پس از مراجعه از كويت به اوز تصميم گرفت در اوز زادگاه خويش بماند و شغلي براي خود پيدا كند. وي همواره به فرزندان خود مي گفت : من در غربت خيلي سختي كشيده  ام  و نمي خواهم شما به سرنوشت من دچار شويد . بر اين اساس به فكر داير كردن سوپرماركت افتاد تا علاوه بر امرار معاش خود و خانواده ، شهروندان  نيز بتوانند مايحتاج خود را راحت تر تامين مايحتاج روزانه خود مجبور به رفتن به شهرهاي همجوار نباشند. با اين تفكر بود كه با همكاري آقايان : حاج محمد و حاج عبدالرحمن زمين پيما و حاج محمد و عبداله ملتفت در خيابان برق قديم ( شهيد بهشتي كنوني ) اولين سوپرماركت اوز را در زمستان 1355 راه اندازي كردند. وي اجناس مرغوب و مورد نياز مردم را از مركز استان تهيه و به وسيله نيسان هر هفته به اوز مي رسانيد.خريد و وارد كردن مايحتاج مردم از مركز استان در آن زمان راحت نبود زيرا جاده اوز ، خنج ، فيروزآباد ، كوار خاكي و صعب العبور بود و حداقل 9 ساعت طول مي كشيد تا بازار شيراز به اوز برسد .مرحوم محمدابراهيم معصوم زادگان با اين اقدام خود اجناس متنوعي مانند : لبنيات تازه ، گوشت و مواد پروتئني تازه و مرغوب كه قبلا در اوز كمتر يافت مي شد در دسترس شهروندان قرار مي داد و مردم از اين اقدام استقبال خوبي مي كردند زيرا برخي اجناس   براي مردم  تازگي داشت و حتي دستور مصرف آنها را نيز از سوپرماركت مي گرفتند.

پس از  پيروزي شكوهمند انقلاب اسلامي ايران به وي‍ژه در زمان جنگ تحميلي مرحوم حاج ابراهيم معصوم زادگان در توزيع اجناس سهميه بندي شده تحت نظارت بخشداري همكاري داشت و در زمينه كمك هاي پشت جبهه نيز همكاري نزديك و موثري با مسئولين مربوطه داشت . وي از اعضاي شوراي اصناف و انجمن خيريه به رياست مرحوم مولانا شيخ محمد فقيهي بود و در همه  انتخابات هاي برگزار شده در دوران پس از پيروزي انقلاب اسلامي شامل : انتخابات رياست جمهوري ، مجلس شوراي اسلامي \ مجلس خبرگان و شوراي اسلامي شهر و روستا به عنوان عضو فعال صندوق  و هيات اجرايي حضور داشت.مرحوم محمدابراهيم معصوم زادگان از اعضاي فعال و موثر هيات امناء جاده سازي اوز به بلوك هرم و كاريان بود كه با ياري خيرين محلي و مقيم دبي به خوبي به اتمام رسيد.وي نماينده خيرين در امر ساخت مساجد و آب انبار نيز بود و مسجد حاج نوشاد يكي از اين مساجد  است كه وي به مناسبت از خيرين در سال 1380 آن را تخريب و پس از بازسازي در سال 1381 مورد بهره برداري قرار گرفت. مرحوم هميشه در كنار مردم خونگرم  بخش اوز بود و به عنوان فرد مورد اعتماد آنان شناخته مي شد و در حل بسياري از مشكلات مردم آنان را همراهي مي كرد.مرحوم محمدابراهيم معصوم زادگان در مورخه 28/12/1386 پس از يك هفته بيماري در بيمارستان دنا شيراز چشم از جهان فرو بست.مردم اوز و منطقه نيز با حضور چشمگير خود در مراسم تشييع ، تدفين و ختم وي قدرشناسي خود را ايشان به اثبات رساندند.

روحش شاد و يادش گرامي باد .

با تشكر از فرزندان مرحوم محمدابراهيم معصوم زادگان جهت تهيه و ارسال مطلب

+ نوشته شده در  شنبه ۱۰ اردیبهشت۱۳۹۰ساعت 15:45  توسط مرتضی اسماعیلی | 

روزهای نوروز این فرصت را برای ما فراهم می سازد تا پس از يك سال دلمان را با طبيعت گره بزنيم، طبيعتي كه همانند دیدار از خویشاوندان و اقوام، زیبا و مسرت بخش مي باشد. آنان که از چنین تجربه ای برخوردار هستند به دیگران توصیه می کنند تا ارتباط دوستانه و مستمری با طبیعت داشته باشند، چرا که آرامش و سخت کوشی خود را مدیون ارتباط با طبیعت تلقی می کنند. البته حضور در طبیعت آن هم در ایام نوروزی، خصوصاً روز « سیزده بدر» از آیین های باستانی ایرانیان است که هرگز به فراموشی سپرده نخواهد شد. چرا كه اجداد و نیاکان ما طبیعت دوست بوده اند. اما این سفرها و حضور در طبیعت برای خود قواعد و اصولی دارد که اگر از آنها چشم پوشی شود و سهل انگاری مانع از انجام دقیق آنها گردد، به ضرر طبیعت و حتى خود مردم نيز خواهد بود.

مسلماً كسى به اندازه خود انسان در حفظ و نگهداری طبیعت مؤثر نیست، پس هیچ انسانی حق ندارد که در حق طبیعت اجحاف کند و هر گونه ظلم و ستم را بر آن روا دارد.

بديهي است كه حجوم مرده به سوي طبيعت آن هم بويژه در ايام نوروز آسيب هايي به طبيعت وارد مي نمايد و اين آسيب ها زماني بيشتر نمود پيدا مي كند كه امكانات كافي و لازم جهت رفع نيازهاي مردم وجود نداشته باشد. از ديگر آسيب هايي كه به دامان پاك طبيعت وارد مي شود مي توان به پارك خودروها و يا موتور سيكلت ها روي چمن يا سبزي ها اشاره كرد كه احتمالاً به علت نبود فضاي مناسب و از روي اجبار است، يا آتش زدن درخت يا چوب در وسط سبزه ها و علفزارها، اقامت چادر يا گذاشتن وسايل سنگين روي چمن زارها، كندن زمين به هر دليل و ده ها علت ديگر كه باعث از بين رفتن طبيعت زيباي حومهء شهرمان مي شود.

اما اكنون برسيم به بزرگترين رويدادي كه هر ساله در روز سيزده بدر در دشت هاي اوز اتفاق مي افتد... و آن " پارك كردن وسايل نقليه و ايستادن در كنار جاده " جهت تماشاي ما وقع مي باشد. اتفاقي جالب و دوست داشتني از ديد بسياري از جوانان و بسيار خطرناك و احساساتي از ديد بزرگترها!!!

در پايان برسيم به صحبت هاي عده اي از مردم اوز در خصوص بهار امسال و روز طبيعت:

اول خودم: سال هاي قبل شهرداري مأموراني را موظف مي كرد كه در فلكه فجر (خروجي شهر) بايستند و كيسه هاي زباله را رايگان در اختيار مردم قرار دهند تا آنان پس مانده هاي خود را در آن بريزند و از كثيف شدن طبيعت جلوگيري كنند، چيزي كه امسال نديديم و نخستين انتقاد من به شهرداري مي باشد!

ر.ع: اين همه تخلف كردند مردم اما پليس راهنمايي و رانندگي هيچ اقدامي نمي كرد.

سحر.ا: خوب بود ولي حيف كه سنت شكني نشد...(دعوا نشه)

محمد: پارسال چيز ديگري بود.

هادي.م: فروشگاه عبايه و شيله اونجا منو به شك انداخت كه اومدم گردش يا بازار

م.ن: شعبه دوم اوز بود.

...: از اينكه همه با موبايل هايشان عكس و فيلم مي گرفتند زياد خوشم نيامد.

يك اوزي: خيلي متأسفم كه از شهرهاي اطراف آمده بودند تا به ما نگاه كنند... همين!

مهتاب: سيزدهمون به در شد

نويسنده: امير مزرعي

منبع: www.morghabi.tk

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۸ اردیبهشت۱۳۹۰ساعت 12:40  توسط مرتضی اسماعیلی | 

یکی از فعالیتهایی که روستای کهنه اوز را از بین دیگر روستاها و شهرها متمایز می کند برگزاری حلقات قرآن به صورت هر شب بعد از نماز عشاء با حضور انواع قشرهای جامعه می باشد و این فعالیت در هر 3 مسجد فعال روستای کهنه  و یک مسجد شهرک به صورت مرتب برگزار می شود و شروع همچین حرکتی از مسجد سلحشور بود و به جرأت می توان گفت که این مسجد ، مسجدی استثنایی در بین مساجد دیگر روستای کهنه و روستاها و شهرهای اطراف می باشد به طوری که هر شب بعد از اقامه نماز عشاء با تعداد کثیری از مردم روستا ، چندین حلقه قرآن با طبقه بندی های مختلف و خاص برگزار می شود.

اولین حلقه قران یا گردهمایی قران به صورت مرتب در تاریخ  8/8/1382  توسط    شیخ عبدالرحیم اکبری در مسجد سلحشور برپا شد که آن زمان ایشان امام مسجد سلحشور بودند و بعد از آن تا  الان حلقه های زیادی از همین حلقه در مسجد سلحشور  تشکیل شد و به تبعه آن در مساجد دیگر هم شروع به راه اندازی حلقه های قرآنی به صورت مرتب و مستمر شد.

یکی از همین حلقه های قرآن «معروف به حلقه شماره یک مسجد سلحشور یا حلقه  قرآن محمدرفیع» می باشد که به معرفی آن می پردازیم:

اعضای حلقه در اوایل فعالیت  

طریقه شکل گیری:

بعد از گذشت یک سال و نیم از فعالیت حلقه اصلی ، حلقه دیگری راه اندازی شد  که اعضای آن را دانش آموزان مقطع راهنمایی که در مکتب خانه مشغول به یادگیری قران بودند ، تشکیل می داد و از آن موقع تا الان به ندرت شاهد برگزار نشدن این حلقه بودیم و اعضای این حلقه در هر جا که باشند حدالامکان خود را به این حلقه که  هر شب بعد از نماز عشاء برگزار می شود ، می رسانند تا حداکثر 30 دقیقه از وقت خود را به خواندن قرآن اختصاص دهند.

 

شعار حلقه:

« تحت هیچ عنوانی حلقه نباید تعطیل شود»

اهداف حلقه:

ـ تعلق بیشتر اعضای حلقه به مسجد

ـ قرائت صحیح قرآن

ـ آشنایی با معنی قرآن

ـ ایجاد رابطه دوستی بین اعضای حلقه

فعالیت های صورت گرفته در داخل حلقه:

ـ به  صورت میانگین هر 4 ماه یک ختم کامل قرآن و در رمضان هم یک ختم جدا یعنی سالی 4 ختم کامل قرآن در این حلقه

ـ ترجمه آسان آیات تا جز سوم

ـ تدریس کتاب تجوید آسان به صورت عملی

فعالیت های صورت گرفته در خارج حلقه:

ـ تشکیل دادن برنامه افطاری در رمضان و در بیررون از مسجد با اعضای حلقه

ـ همکاری اعضای حلقه در برنامه افطاری مسجد به صورت همه ساله

ـ گردش دسته جمعی اعضا در طول سال برای شنا و تفریح

ـ قهرمانی در مسابقات فوتسال بین حلقات مساجد

 

اعضای حلقه قرآن محمدرفیع با اعضای حلقه مسجد حاج زینل بعد از گردش دسته جمعی

اعضای ثابت این حلقه قرآن:

محمدرفیع وطن خواه- محسن احمدی- مهران احمدی- محمدشریف احمدی  علی خوشبخت- فرزاد احمدی- حسین پاسلاری- عبدالله محمدی(محمود) فاروق وطن خواه- یاسین وطن خواه- عبدالله محمدی(محمد)

با تشکر از همکاری محمدرفیع وطن خواه

ان شاءالله در آینده ای نزدیک به سراغ دیگر حلقات قرآن روستا می رویم.

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۷ اردیبهشت۱۳۹۰ساعت 15:46  توسط عارف حاجی پور | 

امروز جهت تهيه گزارش به سراغ كساني رفتيم كه در روستا خدمات ارزنده اي به اهالي مي نمايند .البته سال گذشته كه به ايران عزيمت نمودم تصميم بر تهيه اين گزارش داشته ولي با توجه به محدوديت زمان فقط آن موقع توانستم چند عكس در اين خصوص تهيه نمايم ولي گزارش در آن زمان تهيه نشد و امسال تصميم گرفتم به محض بازگشت به ايران اين گزارش را حتما تكميل نمايم.

در قسمت چهره هاي ماندگار در اوايل ايجاد اين وبلاگ در خصوص چهره ي فراموش نشدني اين روستا كه نام بزرگوار ايشان حتي شهره خاص و عام ديار لارستان بوده است گزارشي تهيه شد و كسي نبود مگر مرحوم محمد رضي جعفري كه سمت كدخدايي اين روستا هم بر عهده داشتند جدا از اينكه شكسته بندي توانا و ماهر بودند.اكنون به سراغ نوه ايشان رفتيم كه در لابلاي گزارش هم نام بزرگوار ايشان مجددا يادآوري مي شود.

 

به سراغ گزارش مي رويم و از زبان نوه های مرحوم محمدرضي و حاجی هاشم جعفري به شرح اين گزارش مي پردازيم:

-         لطفا جهت آشنايي بيشتر بازديد كنندگان اين وبلاگ خودتان را معرفي بفرمائيد.

 • امرالله نبوي فرزند شفيع متولد 1364 روستاي كهنه مي باشم.

-       چه مدت مشغول به حرفه ي مكانيكي هستيد و از چه كسي اين مهارت را آموخته ايد؟

 • مدت 9 سال است كه مشغول به اين كار هستم و 5 سال ان را نزد دائي ام آقاي ناصر جعفري اين حرفه رو آموخته ام  در موقعي كه مشغول به تحصيل بودم اوقات فراغتم نزد دائي ام زير دست ايشان كار مي كردم.

-         چه شد كه به سراغ اين حرفه رفتيد؟

 • ( با خنده ) راستش اول اين حرفه رو دوست نداشتم. يك روز دائي ام من رو با زور به كارگاهش برد و كلي تشرم زد و بعد يك شاسي تحويلم داد كه تميزش كنم.از ترس دائي ام هر روز بعد از مدرسه مي رفتم زير دستش كار مي كردم اما كم كم از اين حرفه خوشم آمد و خودم دنبال كرم و مدت پنج سال زير دست دائي ناصرم كار كردم البته اون موقعي بابت اين كار حقوقي نمي گرفتم و همه ي حواسم صرف يادگيري كردم گرچه دوست داشتم بروم دانشگاه و درسم رو ادامه بدهم.

-         از تحصيلاتتان بگوئيد.

 • مدرك پيش دانشگاهي در رشته ي علوم انساني دارم اگر چه دوست دارم در رشته ي مهندسي طراحي موتور و مكانيك ادامه تحصيل بدهم و اگر مجالي براي اين كار داشته باشم و هزينه تحصيل را داشته باشم حتما در رشته ي مورد علاقه ام ادامه تحصيل مي دهم چون معتقدم كه در حرفه مكانيكي تا سن 40 سالگي مي شود كار كرد و بعد از آن از نظر جسمي شرايط براي ادامه كار در اين رشته زياد خوب نيست.

-         كمي از سختيهاي كارتان بگوئيد.

 • اين حرفه هم جسمت درگير هست و هم فكرت .به همين جهت هميشه سعي دارم غير از اين حرفه به كار ديگري هم فكر كنم چون مطمئنا با افزايش سن كار در اين رشته سخت خواهد بود.به عنوان مثال بزرگترهاي ما مثل دائي و پسر عمو ها همه بر اثر اين كار دچار آسيب ديدگي از ناحيه كمرشان شده اند.نمي خواهم به درد آنها دچار شوم.مسئله ديگه اينكه درآمد ما با توجه به سهميه اي نمودن سوخت بسيار كاهش يافته و مشتري هاي ما بسيار كم شده اند و از طرفي اكثرا هم نسيه  مي باشد و چيزي دست ما نمي گيرد و آن هم بعضيها بهانه گيري مي كنند و بعد از چند ماه كه بر مي گردند براي پرداخت بدهيشان و قسمتي ديگه از ماشينشان را ناقص جلوه مي دهند تا بلكه باز هم تخفيف بگيرند يا از پرداخت بدهيشان خودداري كنند كه اصلا ربطي به كار تعميير قبليشان ندارد!

-         در اين كارگاهي كه كار مي كنيد چند نفر مشغول به كار هستند؟

 • در حال حاضر 2 نفر بيشتر مشغول به كار نيستيم.من و برادرم محمد كه مدت 2 ماه است كه نزد من مشغول به كار مي باشد البته ایشان در نظر دارند درسشان را در دانشگاه ادامه بدهند و خودش را برای کنکور آماده می کند و فعلا نزد من کار می کند. البته قبلا آقای اسماعيل جعفري هم اينجا مشغول به كار بوده اند و الان هم بعضي مواقع ايشان مي آيند و مشغول مي شوند.

-         به نظر شما در حال حاضر با مهارتترين مكانيك اينجا كيست؟

* گرچه ما اين كارها را از بزرگترهايمان مثلا دائي ناصرم ياد گرفتم و پدربزرگ مرحومم مرحوم محمدرضي در اين حرفه در اين روستا نقش مهمي داشته است كه پايه گذار مكانيكي در روستا بوده اند ولي من اينجا كه حدود 4 سال است پس از كار كردن نزد دائي ام مشغول هستم احساس مي كنم شاگردهاي استادهاي گذشته ، امروز خيلي ماهرتر در كارها شده اند .مثلا آقاي اسماعيلي جعفري به نظرم در تعميير ماشينهاي بنزيني از همه ماهرتر هستند گرچه همانطور كه قبل گفتم همه ي اين مهارتها را مديون بزرگترهاي خود مي دانيم.

-         نظر شما در خصوص اين وبلاگ چيست؟

 • بسيار خوب هست در زمينه اطلاع رساني.

-         چه صحبتي براي هم سن و سالهاي خود داريد؟

 • صحبتم اينه كه درسشان را ادامه بدهند .

در ادامه گزارش به سراغ آقاي اسماعيل جعفري فرزند آقاي محمد جعفري مي رويم.ايشان خودشان را اينگونه معرفي مي نمايند:

 

 • اسماعيل جعفري فرزند محمئ و متولد 1364 روستاي كهنه .

-         شما از شروع كارتان بگوئيد و اينكه اين حرفه رو چگونه آموخته ايد  ؟

 • من از8 سالگي در اين كارگاه مشغول هستم و نزد پدر اين حرفه رو آموخته ام.

-         چند سال از عمر اين تعمييرگاه  مي گذره و چه كساني در اينجا كار كرده اند و كارتان اينجا چيست؟

 • حدود 15 – 16 سال از عمر اين تعمييرگاه مي گذره و كساني مثل پدرم ، عموهايم آغانور و بهرام ، برادرم مسعود – آقايان ناصر ناصر – يونس و نادر جعفري ادر اين حرفه مشغول بوده اند و قبل از آن هم پدربزرگم مرحوم حاجي هاشم و عموي پدرم مرحوم محمدرضي مشغول به اين حرفه بوده اند بطوريكه پدرم اين حرفه رو از مرحوم پدربزرگم آموخته است.اينجا كليه تعميرات موتورهاي بنزيني و گازويلي رو انجام مي دهيم.

-         نظر  شما در خصوص وبلاگ مربوطي  چيست؟

 • وبلاگ خوبيست مخصوصا براي آنها كه خارج از  كشور هستند جهت اطلاع رساني

وبلاگ مربوطي براي اين جوانان فعال روستا آرزوي موفقيت و سلامتي در تمام مراحل زندگي مي نمايد و ياد  بزرگان اين اين روستا مرحوم محمد رضي و حاجي هاشم جعفري را گرامي مي دارد و همچنين از پيشكسوتان اين حرفه در روستا آقايان محمد – آغا نور – ناصر – يونس – بهرام – محمدرضا - نادر و مسعود جعفري تقدير يه عمل مي آورد جهت انتقال اين حرفه به نسلهاي جوان روستا.

+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۳ فروردین۱۳۹۰ساعت 2:9  توسط مرتضی اسماعیلی | 

نان هاي محلي در روستاي كهنه

 نان  - اين بركت خداوندي ، غذاي هر فقير و غني ، زينت بخش سفره هاي ساده و رنگين به شكل و اندازه هاي گوناگون توسط دست هاي هنرمند و پربركت زنان و گاهآ دختران جوان روستاي كهنه اوز پخت مي شود .هيچ صبحي نيست كه فضاي كوچه و محله و روستا از بوي خوش پختن و سوختن نان عطر آگين نباشد .نان هاي محلي در روستاي كهنه به دو طريق توسط دو نوع تنور متفاوت – تنور به حالت ايستاده و عمودي  و ديگري  برزه به شكل افقي و كمي برجسته تر از سطح زمين پخت مي شود .

در نوع اول – تنور – خمره اي سراميكي قديمي را به حالت عمودي بر روي زمين در محلي مناسب قرار مي دهند و اطراف خمره را ديواري دايره اي شكل يا مربع  با كاهگل يا آجر با فاصله از خمره درست مي نمايند . فاصله بين خمره و ديوار اطراف آن را با سنگريزه هايي از جنس  سنگ هاي سخت رودخانه اي جهت حفظ گرما و حرارت پر مي نمايند و در پايين ديواره حفره اي جهت ورود هوا به داخل خمره جهت خاموش نشدن آتش تعبيه مي شود . با روشن كردن آتش و حرارت حاصل از آن سطح خمره داغ و آماده براي درست كردن نان هاي تنوري مي شود . نان پز به حالت ايستاده نان هايي به نام هاي محلي تفتون ، گپك ، اشكوزو ،  را مي پزد .

در نوع دوم كه برزه ناميده مي شود ابتدا پي و شالوده ي اين تنور را با كاهگل به شكل مدور با دو سوراخ يكي براي وارد كردن هيزم  و تخليه ي خاكستر و ديگري دود کش که براي  خروج دود مي سازند . سطحي كه مي بايد  خمير بر روي آن برشته و تبديل به نان شود از نوعي سراميك ( اشكانه ) ي كو بيده شده كه با آب مخلوط و بر روي قالبي مدور به شكل نيمكره ي تو خالي در مي آورند .

 پس از اينكه اين قالب سراميكي خشك گرديد توسط زناني كه در ساخت برزه مهارت دارند آن را با احتياط و به صورت دقيق بر روي ديواره كه حدود 20-30 سانتيمتر ارتفاع دارد نصب مي نمايند . قسمت تو خالي سراميكي به طرف زمين و آتش و سطح مدور و برجسته رو به فضاي آزاد براي گذاشتن خمير و برشته شدن نان مي باشد . در تنور نوع اول نان با آتش مستقيم ولي در برزه نان با آتش غير مستقيم و حرارت آتش برشته مي شود . براي درست كردن نان هاي برزه اي زنان كنار آن مي نشينند و نان هايي مانند نان لحم ، دار تشه ( دو آتشه ) ،فلزو ، شلته ، باته جرازك و... مي پزند .همه اين نان ها را نعمتي از نعمت هاي بيكران الهي . اسراف و دور ريختن آن ها را گناه مي دانيم . در ميان نان هاي محلي گپك جايگاه خاصي در ميان نان ها دارد . اين نان زينت بخش سفره اي افطاري در ماه مبارك رمضان مي باشد .

مدت ها بود كه با آمدن نانوايي ها ، نان هاي محلي جايگاه خود را به نان هاي ماشيني و صنعتي داده بود و به صورتي جدي جايشان خالي بود اما با اجراي طرح هدفمند كردن يارانه ها و گران شدن نان هاي ماشيني و صنعتي ٬ بوي دل انگيز پخت نان هاي محلي بيشتر از گذشته در فضاي روستا به مشام مي رسد .

با تشكر – عكس ها از : دانشجوي گرامي آقاي عارف حاجي پور  

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۴ فروردین۱۳۹۰ساعت 12:5  توسط مصطفی رضایی | 

در نظام آموزشی ٬جایگاه اطلاعات عمومی دانش آموزان کجاست ؟

در ایام امتحانات نوبت اول - دی ماه ۱۳۸۹- از تعدادی از دانش آموزان سال اول یکی از دبیرستان های منطقه خواستم که در فضای خالی  پایین برگه امتحانی اسامی ماه های سال ایرانی را به فارسی و به ترتیب بنویسند . از میان پاسخ های داده شده نتایج تآمل برانگیزی به دست آمد که دو نمونه از آنها را ملاحظه می فرمایید .در نظام آموزشی فعلی اطلاعات عمومی دانش آموز  بر چه مبنایی باید مورد ارزشیابی قرار گیرد ؟ جایگاه آن در آموزش و پرورش و مدارس کجاست ؟ آیا این میزان بی اطلاعی نشان از ضعف در کتب درسی می باشد یا عوامل دیگر ؟

+ نوشته شده در  جمعه ۲۷ اسفند۱۳۸۹ساعت 14:57  توسط مصطفی رضایی | 

ايستاده از راست:يونس محمودي"كاپيتان"از كهنه.فواد ميري "بستك".محمد خسروي"شيرازي"

نشسته از راست:علي حميدي"فيشور".اميد رضا زاده"بستك".علي نقي بور:فيشور".

 

يك دوره مسابقه ميني فوتبال در مدرسه ايراني در كويت برگزار شد كه با قهرماني تيم اَچمي زبان ها به بايان رسيد. اين دوره از مسابقات با حضور ۱۴ تيم به صورت تك حذفي برگزار شدكه تيم اَچمي زبان ها به قهرماني رسيدند .

در بي اين بازي يونس محمودي بهترين بازیكن اين دوره از مسابقات شناخته شد که افتخاریست برای ما...

وبلاگ مربوطي  براي يونس محمودي آرزوي سلامتي و موفقيت در طول زندگي می نماید.

+ نوشته شده در  جمعه ۱۳ اسفند۱۳۸۹ساعت 2:9  توسط مرتضی اسماعیلی | 

امروز صبح در روستای کهنه اوز

نماز شکر بارش باران و نماز طلب بارش باران

اقامه گردید .

صبح امروز در مسجد جامع روستای کهنه نماز شکر به امامت شیخ حمزه محمدی به خاطر اولین ریزش باران که شب گذشته زمین را خیس نموده بوداقامه   و نیز  دست دعا به سوی پروردگار دراز نمودند تا باز هم مخلوقاتش را از  رحمتش دریغ نفرمایدو شاهد سالی پر باران باشیم

  

با تشکر از گزارش و عکس :

آقایان موسی نبوی - داود رضایی

+ نوشته شده در  دوشنبه ۲۰ دی۱۳۸۹ساعت 22:52  توسط مصطفی رضایی | 

امروز به سراغ یکی از کاسبان فعال و خوش اخلاق روستا رفتیم . مردی که شاید کمتر کسی پیدا بشود که مثل او پشتکار داشته باشد و با همه سختی های کاسبی در روستا بتواند به کارش ادامه بدهد و اخلاق و روحیه ی یه کاسب خوب رو حفظ کند.

 

-  بهروز رو همه می شناسند ولی طبق روال گزارش یه کم از خودتون بگین.

.. بهروز احمدی هستم فرزند عبدالکریم متولد 1356

 - چند ساله که مغازه رو راه انداختید؟

.. حدود 11 سال

- از کارتون راضی هستید؟

.. خداروشکر، تا حالا که خدا روزی رو رسونده و بعد از این هم توکل بر خدا

- از مشتری های تو روستا چطور؟

.. بالاخره همه هم ولایتی هستیم و همه باید همدیگرو دوست داشته باشیم

البته اگه نسیه کمتر ببرن بیشتر دوستشون دارم (باخنده)

- آقا بهروز  حالا چندتا سوال متفرقه:

- اگه خدا بهت بگه یه آرزو کن، همین الان برآأورده میشه ، چه آرزویی داری؟

..واسه همه مردم آرزوی سلامتی دارم چون هیچی سلامتی نمیشه

- اگه یه چک سفید امضاء بهت بدن بگن هر مبلغی رو که دوست داری بنویس، چه مبلغی رو می نویسی؟

..یه مبلغی که زندگیمو بچرخونه ، شاید 1 میلیارد (با خنده)

- از خودت تو ماه رمضون راضی بودی؟

..خدا روشکر ، تا جایی که تونستم سعی کردم از این ماه پر خیر و برکت استفاده کنم  

-  چه نمره ای رو تو ماه رمضون به خودت میدی؟

.. 15

- از بین شغلهای پزشکی ،مهندسی و معلمی، دوست داشتی کدوم یکی بودی و چرا؟

..معلم، چون معلمی سر چشمه ی همه شغلهاست

- یه سوال ورزشی :

- طرفدار کدوم تیم هستی؟

.. پرسپولیس و تو اروپا بارسلونا

چندتا کلمه می گم به نظرت چه رنگین؟

- مادر ؟ .. سفید

- دنیا ؟ .. آبی

- پول؟  ..قهوه ای

- محبت؟  .. قرمز

- قرآن ؟  .. زلال

- و در پایان اگر صحبتی داشته باشید بفرمائید /

.. از همه دست اندرکاران وبلاگ مربوطی تشکر می کنیم و آرزوی سلامتی براشون داریم.

وبلاگ مربوطی ( کهنه اوز ) برای آقای بهروز احمدی و خانواده محترمشان آرزوی سلامتی و موفقیت می نماید.

تهیه گزارش: احمد وطن خواه ، تنظیم و ارسال : صالح وطن خواه از بندر عباس

با تشکر از این دوستان

+ نوشته شده در  شنبه ۳ مهر۱۳۸۹ساعت 10:6  توسط مرتضی اسماعیلی | 

جاده قدیمی مربط که شهرهای اوز، گراش وشهر جدید لار را به جاده اصلی لار – جهرم متصل می سازد. اگر احیا، ترمیم و ساخته شود، باعث رفاه و آسایش بسیاری از مردم منطقه است. سالهاست که مردم اوز تقاضای احیا و ساخت این جاده قدیمی را دارند. از اداره کل راه و ترابری لارستان تقاضا داریم در ساخت این جاده اقدام نماید.


بدیهی است بخش عظیمی از مردم شهرهای یاد شده بالا و توابع و روستاهای بخش های جویم و بنارویه از این راه بهره مند خواهند شد. طول جاده مربط 33 کیلومتر است که با همت مردم و مسئولان می توان برای ساخت آن اقدام کرد.

با تشکر از آقای امیر مزرعی از اوز جهت ارسال مطلب

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۵ شهریور۱۳۸۹ساعت 6:38  توسط مرتضی اسماعیلی | 

از آنجايي كه آقای  مصطفي رضايي دبير زبان انگليسي شهر اوز – هنرجوي مراحل پاياني دوره ممتاز در خط نستعليق مي باشند – علاقه ي زيادي به تحقيق و كشف آثار دستنويس خطاطان قديمي در روستاي كهنه اوز دارند.

آقای مصطفی رضایی

ماحصل سالها تحقيق و پ‍ژوهش ايشان يك جلد ديوان حافظ دستنويس از لابلاي خرابه هاي خانه هاي قديمي در جريان بارندگي سال 1371 مي باشد.قسمتي از صفحات اوليه كتاب توسط موريانه به آن صدمه رسيده است و نام خالق اين اثر از بين رفته است. ولي بر اساس رواياتي اين كتاب احتمالا توسط مرحوم ملا عبداله كهنه اي نوشته شده است.اما متاسفانه اين كتاب به طرز مشكوكي مفقود گرديده است.

دومين اثر كشف شده سه جلد كلام اله مجيد به خط عالم بزرگوار و مدرس قرآن كريم مرحوم ملا محمود خادمي كهنه اي مي باشد..اين كتاب سالها در مسجد جامع قديمي روستاي كهنه – اين مسجد با شماره ثبت 22219 مورخه 18/6/1387  درفهرست ميراث ملي ايران ثيت گرديده است – در اختيار عموم قرار داشته و گفته مي شود هم اكنون نزد وراث ايشان نگهداري مي شود. مرحوم ملا محمود خادمي از عالمان – مدرسان و قاريان قرآن كريم در روستاي كهنه اوز بوده است كه فرزندان ايشان مرحومان حاج محمد حسين – محمد ملا – و ملا فاطمه نيز از مدرسان و قاريان بنام قرآن در حيات خود بوده اند.

مرحوم حاج جعفر محمودی

از ديگر آثار شناخته شده تعداد چند جلد از قرآن دستنويس از آثار خطاطان " مربوطي " و كهنه " ايهاي مهاجر به منطقه فرامرزان مي باشد.اين آثار توسط وراث به موزه شهر جناح اهداء گرديده و هم اكنون در اين محل نگهداري مي شود.در ادامه تحقيقان مصطفي رضايي به بررسي فعاليت مرحوم ملا عبداله كهنه اي مي پردازد .گفته مي شود مرحوم ملا عبداله در ترجمه – تفسير قرآن كريم و احاديث تبحر زيادي داشته است و در روايت قصص انبياء صاحب سبك خاصي بوده اند. همچنين گفته مي شود مرجوم ملا عبداله در كشورهاي هندوستان – بحرين و امارات متحده عربي به كسب علوم ديني پرداخته است. ايشان در دهه هاي پاياني عمر خود نابينا مي شود. در ميان تحقيقات از اين شخصيت ديني – آقای مصطفي رضايي متوجه مي شوند كه دفترچه اي از اشعار مرجوم عبدالرحيم رحيمي شاعر كهنه اي نزد مرحوم ملا عبداله بوده و اين دفترچه يكي از منابع موفق براي جمع آوري اشعار رحيمي محسوب مي شود. اما با توجه به اينكه مرحوم ملا عبداله داراي فرزندي نبوده است مشخص نگرديده است اين دفترچه و همچنين ديگر كتب و آثاردر نزد ايشان به چه سرنوشتي دچار و يا نزد چه كسي و در كجا نگهداري مي شوند؟

مرحوم محمدصالح آزادی

اما اشعار مرحوم عبدالرحيم رحيمي از طريق تحقيقات شفاهي و كمك گرفتن از حافظه ي دو تن از هم سالان رحيمي – مرحومان محمدصالح آزادي و حاج جعفر محمودي و ميانسالان روستاي کهنه که اشعار مرحوم عبدالرحيم رحيمي را سينه به سينه شنيده و حفظ نموده جمع آوري گرديده و همين تحقيق سبب گرديد تا در سايه ي حمايتهاي مالي آقاي عبدالرحيم رحيمي و برادرانشان فيلم مستند " از مربوط تا پهروز و از رحيمي تا رحيمي "  ساخته شود.

آقای عبداله رحیمی به همراه فرزندانش

از راست به چپ : آقایان یعقوب - اسماعیل -ابراهیم - عبدالرحیم - محمد و عبداله رحیمی

 اين فيلم بصورت دي وي دي ارائه شده است و شامل سه بخش مي باشد. در قسمت مقدمه با بياني ساده و شيوا به بحث تاريخچه مربوط – كهنه ي قديم و در قسمت مياني زندگينامه و اشعار رحيمي توسط همسالان – علاقمندان و كارشناسان و در قسمت پاياني معرفي شاعر عبداله رحيمي و شعر معروف حادثه ي تلخ كوه پهروز در سال 1359 مي باشد.در اين قسمت آقاي عبداله رحيمي شاعر كه متولد 1319 روستاي كهنه اوز مي باشد ماجراي آموختن سواد و شعر گويي خود را به طرز شيوايي بيان مي نمايد كه نكات آموزنده اي براي جوانان – دالنش آموزان و د انشجويان دارد. . شعر حادثه كوه پهروز به صورت شلوا و ني مي باشد كه در اين قسمت از هنرمندي ناصر وجودي نوازنده ني و صداي ماندني وحداني و در قسمت آغازين از آقاي شرف الدين نوري  ( كرنا ) استفاده شده است كه معرفي سه هنرمند گمنام روستاي كهنه اوز يكي ديگر از مزاياي اين فيلم مي باشد.

تا كنون آقاي مصطفي رضايي 3 فيلم مستند ساخته اند. ايشان معتقد هستند كه  هر كسي بايد دين خود را به نحوي به زادگاه خود ادا نمايد و چه زيبا ايشان با توجه به دانش خود به اين امرپرداخته اند.ماحصل تلاش ایشان ساخت سه فیلم مستند یتیم تفنگ به دست - تا رمضان دگر و  از مربوط تا پهروز و از رحيمي تا رحيمي  می باشد . براي ايشان و خانواده محترمشان آرزوي سلامتي و موفقيت داريم.

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۱ شهریور۱۳۸۹ساعت 21:3  توسط مرتضی اسماعیلی | 

شوراي شهر و تلاش مضاعف

با مقدمه اي، مطلب اصلي را به سمع و نظر خوانندگان محترم می رساند:

ماهنامه عصر اوز عمر ده ساله اش را طي مي كند. هر چند تلاش كرديم تا تعداد نويسندگان ماهنامه را اضافه كنيم نشد و اگر خوب بررسي شود مي بينيم مدتي است مقالات مندرج در عصر اوز از تراوش قلم فقط چند نفر كه دلشان براي پيشرفت و توسعه ي زادگاهشان مي تپد تجاوز نمي كند. چنان چه مرا هم جز اين چند نفر به حساب آوريد بايد عرض كنم « نوشتن سخت است». زيرا همين كه نشريه سر از چاپ به در آورد، باران انتقاد فرو مي بارد افراد مختلف به دلايلي درباره مقالات اظهار نظر كرده و انتقاد مي كنند. گردانندگان و نويسندگان عصر هم پي به اين مطلب برده اند و تا آنجا كه ممكن است مي كوشند افكار كتبي شان آنچنان ارائه نمايند كه بيشتر خوانندگان راضي باشند. اين معضل مرا به ياد سال هائي مي اندازد كه در مدرسه بدري در ساختمان حاج محمد رحيم نزديك لرد ميري اوز درس مي خواندم. در آن روزگار در كلاس چهارم ابتدائي به ما نت موسيقي ياد مي دادند و آنچه كه به خاطرم مانده خطوط پنجگانه حامل بود كه كليدهاي نت ها بر آن خطوط قرار مي گرفت. حال كاري ندارم كه آن درس چگونه تدريس مي شد و من چون اهل فن نيستم فقط اين را جهت يك مقايسه مي نويسم كه آن علامت ها كه بر رو و ميان خط هاي حامل گذاشته اگر كمي زير و بالا مي شد آهنگ فرق مي كرد.

نوشته هاي امروز ما در عصر اوز نيز آنچنان است كه بايد بر روي خط و ما بين خط اجتماع پسند طوري قرار گيرد كه صداي افراد در نياورد.

حال كه نوشته ام به اينجا رسيد خوب است چرخشي بكنم و مطلب اصلي مقاله را بنويسم. روي سخنم با اعضاي محترم شوراي اسلامي شهر اوز است. اولا به ايشان تبريك و تهنيت مي گويم كه با تصويب مجلس شوراي اسلامي و شوراي نگهبان به طور استثناء دوره ي خدمتي شان دو سال ديگر تمديد شد تا با انتخابات رياست جمهوري هم زمان شده كه كلي از زحمات و مخارج متعلقه انتخابات كمتر گردد و سپس از آنان مي خواهم كه قدر اين نعمت اضافي بدست آمده را بدانند و براي پيشرفت شهر كه مي دانم همه تان خواهان آنيد تلاش مضاعف كنيد تا از اين رهگذر هم به دستور و فرمان مبارك مقام معظم رهبري عمل كرده باشيد و با تلاش و كار مضاعف فعاليت بيشتر خود را نشان دهيد و هم فوايدي نصيب شهر اوز گردانيد. از جمله راهنمائي هايي كه مي توانم در اين خصوص بكنم اينست كه برنامه هاي مدون كوتاه مدت، ميان مدت و بلند مدت تنظيم و اعلام فرمائيد و براي انجامش سفرهائي به بندر عباس، شيراز و دبي داشته باشيد و جوانان و تجار اوزي كه در آن ديار مشغول فعاليت اند از اين برنامه ها آگاه سازيد.

اطمينان خاطر دارم چون برنامه هاي درست و مترقي شما را ببينند، دست شما را مي گيرند و حتي مي فشارند. اوزي ها به خصوص طبقه جوان تا به امروز براي پيشرفت كارهاي عمراني اوز « نه » نگفته اند. من خود بارها شاهد بوده ام آنهائي كه در امارات ( دبي ) يا بندر عباس هستند چگونه با مارو به رو شده اند و دست آوردهاي خوبي از آنان نصيبمان شده است. يادآور مي شويم كه در اثر همت و سعه صدر آنان است كه دانشگاه هاي پيام نور ديني و آزاد اسلامي به وجود آمده و سال به سال در حال پيشرفت است جهت برقراري و تاسيس دانشكده بهداشت نيز خوشبختانه تمام شروط و درخواست هاي مركز توسط خيرين محترم انجام گرفته كه با حصول و وصول دستور كتبي از وزارت محترم بهداشت دست بكار و راه اندازي مي كنيم.

همچنين كار هاي ديگري چون ساختمان دادگاه، نصب آب شيرين كن، ساخت اداره راه، آسفالت و چراغاني بلوار زيباي نبي اكرم (ص)، پاساژهاي متعدد، جايگاه عرضه بنزين و مواد سوختي و خيلي از اقدامات بزرگ و كوچك انجام شده كه شايد من از آن آگاه نباشم همه و همه بدست و همت زنان نيك سيرت و راد مردان اوزي به وجود آمده كه باعث فخر و مباهات ما اوزيها است. پس اگر از اعضاي محترم شوراي اسلامي شهر در خواست مي كنم كه بيشتر تلاش كنند بيهوده نيست. اطمينان خاطر دارم كه براي تلاش بيشتر و انجام برنامه هاي صحيح تان، مردم خوب و نيكوكار ما « نه‌» نخواهند گفت.

محمد صديق پيرزاد:ریئس هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی مرکز اوز

از راست به چپ :

 حاج عبدالعزیز خضری ( ریاست دانشگاه آزاد اسلامی اوز ) - محمدصدیق پیرزاد ریئس هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی مرکز اوز

منبع : هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی اوز

+ نوشته شده در  دوشنبه ۸ شهریور۱۳۸۹ساعت 19:28  توسط مرتضی اسماعیلی | 

   ماه رمضان ماه بندگی و شکر گذاری است. ماهی که تمام مسلمانان، صفت انسانیت و شخصیت اسلام مداری خویش را باید به نمایش بگذارند. این ماه می تواند بهانه ای باشد که حسادت ها و کینه ها را نسبت به همدیگر از دلمان دور کنیم و با روحی آرام و قلبی سرشار از نور مهربانی به سوی یزدان قدم برداریم. آنقدرتمرین غیرت بکنیم تا آسوده خاطر به نیازمندان کمک کنیم، که نتیجهء آن آمدن برکت به سفرهء ماست. بیائید نسبت به اتفاقات گذشته خوش بین باشیم و آن چنان ایمان خود را تقویت کنیم تا در برابر مشکلات و معضلات دچار سستی در تصمیم گیری نشویم. در این ماه مبارک می توانیم آفقدر تواضع داشته باشیم که به همدیگر اطمینان کنیم و از توان و اندیشهء برتر خود استفاده کنیم تا مفتخر باشیم.

با تشکر از جناب آقای امیر مزرعی از اوز جهت ارسال مطلب

+ نوشته شده در  شنبه ۶ شهریور۱۳۸۹ساعت 4:54  توسط مرتضی اسماعیلی | 

nmg6cgykj6ctqwb7ft0z.jpg

اینجا ، رمضان مسجد سلحشور است....

اینجا پیر و جوان، کوچک و بزرگ، خردسال و میان سال، کم سن و مسن نمیشناسد.همه میخواهند سهمی داشته باشند در این میهمانی خدا.هرروز، بعد از نماز ظهر، حلقه های نورانی تلاوت یک جزء از قرآن کریم برپاست.حلقه هایی که در آن از هر قشری یافت میشود. از کودک هفت ساله تا دنیادیده ی هفتاد ساله.....

eoep0y5c2uqfdl8a8kq.jpg

u4vcdhhkvi5i34ydkhh.jpg

بیش از یک ساعت به زمان افطار مانده است. به هر طرف که نگاه کنی، کسی را می بینی که مشتاقانه، با چیزی در دست، هرچند اندک، به سوی مسجد روانه است. یکی خرما، دیگری نان محلی، آن یکی آش و دیگران، از این سو و آن سو.همه می آیند....سفره که پهن میشود، می مانی که چه چیزی را شکر گویی ;این همه نعمت، این همه همت، این همه غیرت، این همه......

evh0dvory5vj3jf8ds.jpg

 نماز مغرب با شکوهی هرچه بیشتر و بهتر برگزار گردیده و به پایان رسیده است.اما این پایان ٬ پایان این همه شور و شوق نیست...

66bz1dpzds8wyr5puvg2.jpg

دقایقی ازپایان نماز نگذشته که اثری از آن سفره و قالیچه های حیاط وجود ندارد.همان گونه که در برپایی این سفره، هر کسی سعی کرده به نوعی نقش خود را ایفا کند، در جمع آوری آن نیز درنگ را جایز نمی دانند.

t6o7atnag3t7r6k9fkji.jpg

همه چیز سرجای خود قرار میگیرد تا افطار فردا، بازهم از راه برسد و باز هم شور و شوق و عشق و ایمان و همت و غیرت و .......

ساعتی بعد، وقت نماز عشاء و تراویح است. باز هم همان حضور پر شور. با این تفاوت که این بار،زنان و دختران نیز خود را به خانه ی خدا رسانده اند.گویی آنها هم میخواهند در این سفره ی بی انتهای مهمانی خدایشان، بی بهره نباشند... اینان آمده اند تا عشایی و تراویحی را با صدای دلنشین کاد علی و شیخ علی بر پا دارند .

 به امید روزی که تمام روزهایمان، رمضان باشد...

با تشکر فراوان از دانشجوی گرامی : مهندس محمد شریف احمدی

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۴ شهریور۱۳۸۹ساعت 11:45  توسط مصطفی رضایی | 

ramazandarkahneh-marbooti6.jpg picture by parmida2010

گزارش تصویری از مسجد جامع روستای کهنه اوز - رمضان ۱۳۸۹

با تشکر از دانشجوی گرامی : آقای عارف حاجی پور

ramazandarkahneh-marbooti5.jpg

ramazandarkahneh-marbooti4.jpg

ramazandarkahneh-marbooti3.jpg

ramazandarkahneh-marbooti2.jpg

ramazandarkahneh-marbooti.jpg

ramazandarkahneh1-marbooti.jpg

مراسم افطار و حلقه ی قرائت  قرآن

+ نوشته شده در  شنبه ۲۳ مرداد۱۳۸۹ساعت 13:23  توسط مصطفی رضایی | 

هر صبح زنان  ( شهر اوز ) می دانند که «بانوی اوز» در انتظارشان است. این زنان دسته دسته با خوشحالی روانهء کتابخانه می شوند تا روزشان را با هدفی مشخص آغاز کنند.» این ها گفته های فتحیه فتحی زن اهل اوز است که از تاثیر تاسیس «کتابخانهء تخصصی بانوی اوز» در این شهر خبر می دهد.
کتابخانه ای که تاسیس و زندگی زنان را دگرگون کرده است .

 


این شهر با ۱۸ هزار نفر جمعیت طبیعتی خشک و بی آب و علف دارد و بیش تر مردم آن با دامداری و تجارت روزگار می گذرانند. مردان این شهر به خاطر نوع کارشان بیش تر در رفت و آمدند و کم تر در شهر حضور دارند. به همین دلیل ادارهء شهر را به زنان می سپارند و شاید به همین دلیل است که بسیاری از اهالی و حتی کسانی که به این شهر سری زده اند، شهر اوز را «شهر زنان» می نامند شهری که با درایت و هوشیاری زنان اداره می شود.
فتحیه با لبخندی بر لب می گوید: «زنان اوزی چنان به مطالعه علاقه مند شده اند که گاه من را متعجب می کنند. گاهی زنانی را در کتابخانهء «بانوی اوز» می بینم که هرگز تصور نمی کردم روزی به کتاب خواندن علاقه مند شوند.»
منصوره شجاعی، مجری طرح و برنامه ریز کتابخانهء بانوی اوز هم که تجربهء ۲۲ سال کتابد اری را دارد از چگونگی تاسیس کتابخانه در این منطقه می گوید: «پس از بازنشسته شدنم از کتابخانهء ملی مدت ها به موضوع مورد علاقه ام یعنی کتابداری اجتماعی و پیوند کتابخانه با مناطق محروم فکر کردم. آرزویی که در سالیان دراز کارم همیشه همراهم بود اما امکان عملی شدنش نبود و پس از بازنشستگی با عشق و علاقه و با کوله پشتی های پر از کتاب ابتدا به زنان و کودکان افغانی آموزش کتابداری دادم و پس از آن نیز با همکاری یونیسف و از طریق نهضت سوادآموزی در مناطق محروم و براساس نیازسنجی منطقه کارگاه های آموزشی کتابداری برگزار می کردم تا این که از طریق یکی از دوستانم در روستای اوز که در شورای کتاب کودک سال ها با او همکار بودم از تصمیم زنان اوزی و تاسیس کتابخانه شان آگاه شدم.»
منصوره شجاعی که آرزو داشت تجربیات مختلفش در این زمینه را این بار در اوز محک بزند با دعوت اوزی ها به این شهر کوچک رفت. شهری که با همهء کوچکی اش در آن همتی بزرگ دیده می شد و زنان و مردان اوزی همهء تلاش شان را برای اجرای هر چه بهتر این طرح در اختیارش گذاشتند.
او می گوید: «در اوز با خانواده های زیادی مواجهید که توسط زنان اداره می شود. شوهران این زنان به دلیل کارهای تجاری دایم مجبور به مسافرتند پس زنان وقت زیادی دارند که از آن بهره ببرند. توانایی زنان برای ادارهء زندگی شان به تنهایی، باید به فعل تبدیل شود وگرنه آن همه انرژی به هدر می رود.» زنان اوزی در آن زمان هیچ امکانات رفاهی در اختیار نداشتند. هیچ فرهنگسرا، سینما یا مجتمع ورزشی در این شهر کوچک دیده نمی شد بنابراین وجود کتابخانه برای زنان نقطهء عطفی محسوب می شد.
«چرا زنان اوزی به جای هر مکان تفریحی دیگری تاسیس کتابخانه را انتخاب کردند؟» شجاعی در پاسخ به این سوال می گوید: «این کتابخانه براساس نیاز مخاطبان ساخته شده است. طرح کتابخانه های مخاطب مدار این گونه است. کتابخانه هایی که مخاطبانش تشخیص داده اند چه می خواهند و چه توقعی از کتابخانه دارند. بعد از یک سال هم که از تاسیس این کتابخانه گذشته می توان به این نتیجه رسید که چقدر این کتابخانه مورد استقبال قرار گرفته است.»
به گفتهء او مردان اوزی هم پا به پای زنان در تاسیس این کتابخانه شرکت داشتند. مردانی که همهء تلاش شان را برای افزایش فعالیت اجتماعی زنان شان انجام داده اند.
شهلا لاهیجی مدیر انتشارات مطالعات زنان و روشنگران هم که برای اولین جشن سالگرد تاسیس این کتابخانه به اوز رفته بود می گوید: «دیدن مردانی که همهء تلاش شان را برای دانستن، بیش تر فهمیدن و افزایش فعالیت اجتماعی زنان شان به کار گرفته بودند برایم بسیار جالب بود.»
کتابخانهء اوز قلب تپندهء این شهر است. کتابخانه ای که فقط براساس نیاز بی واسطهء این زنان و براساس ضرورت شکل گرفته و ساخت فکری این شهر را تغییر داده است.»
فتحی از اهالی اوز می گوید: «ما کتابخانهء سیار هم داریم تعدادی از خانم های داوطلب کتاب های مورد نیاز زنان شهری و روستایی را در اختیارشان قرار می دادند. چند روز قبل دیدم تعدادی از این زنان دیگر منتظر رسیدن این کتاب ها نمی شوند و خودشان برای دریافت کتاب به کتابخانه می آیند. باور نمی کنید که تعجب خودم را از دیدن این زنان نمی توانستم پنهان کنم.»
● زنان اوزی تجارب شان را جمع آوری و منتشر می کنند
کتابخانهء زنان اوز اکنون ۳۰۰۰ جلد کتاب دارد. از همان ابتدا قرار بر این شد که در این کتابخانه آثاری از زنان اوزی هم دیده شود. بنابراین تجارب آن ها در زمینه های گوناگون همچون فواید گیاهان بومی به صورت جزواتی گردآوری و اکنون در قفسه های این کتابخانهء تخصصی دیده می شود.
به گفتهء اهالی اوز هنوز کتاب های تعلیم و تربیت و رمان بیش ترین خواننده را دارند. البته آن ها معتقدند که با گذشت زمان و عادت به مطالعه توجه زنان به کتاب های تخصصی افزایش خواهد یافت.
منصوره شجاعی دربارهء اهمیت کتابخانه در نقاط مختلف ایران می گوید: «ایرانی ها با کتاب و کتابخوانی بیگانه اند و از این جهت زیان های فرهنگی زیادی دیده اند اما اگر همین مردم با کتابخوانی انس بگیرند دیگر ممکن نیست آن را فراموش کنند.»
در کتابخانهء بانوی اوز کارگروه های تخصصی با موضوعات مختلف نیز ایجاد شده است. کارگاه هایی مثل کتابداری، خشونت علیه زنان، کارگاه شناخت گیاهان بومی و فولکلور زنان.
شجاعی می گوید: «من به این زنان امیدواری خاصی دارم و امیدوارم روزی قفسه های این کتابخانه با آثار خودشان پر شود. کتابخانه های عمومی نقش بسیار مهمی در ارتقای فرهنگ مناطق محروم دارند و در حد یک فرهنگسرا، مدرسه و مرکز مشاوره عمل می کنند. کتابخانه هایی که برای مردم منطقه نمادی پویاست و نه یک بایگانی شیک که مردم با آن هیچ ارتباطی ندارند.»
● زنان اوزی کتابخانه کودک می سازند
زنان اوزی چنان با انگیزه و اشتیاق کتابخانه شان را اداره کرده اند که معتمدان و روشنفکران منطقه تصمیم گرفتند با اختصاص یک مکان اضافه در کنار آن یک کتابخانهء کودک احداث کنند.
فتحی می گوید: «پسر کوچکی دارم که گاهی اوقات مجبورم او را در خانه تنها بگذارم و به کتابخانه بیایم. به همین خاطر تصمیم به احداث کتابخانهء کودک گرفتیم تا زنان برای مطالعه دغدغه ای نداشته باشند و فرزندانشان هم بتوانند از امکان کتابخانهء کودک بهره ببرند.»
لاهیجی می گوید: «بسیاری از کتابخانه های بزرگ دنیا در کنارشان کتابخانهء کودک قرار دارد. طرح این ایده از سوی زنان اوزی واقعا برایم جالب بود. این که آن ها این همه با دنیا همترازند. ساخت این کتابخانه اشتیاق زنان را نشان می دهد و فشار این اشتیاق موجب شد تا معتمدان محل به فکر ساخت کتابخانهء کودک در کنار کتابخانهء بانوی اوز بیفتند.
شجاعی از طرح های آینده اش می گوید و این که در شهر گرگان هم عده ای از زنان خواهان ساخت کتابخانهء تخصصی زنانند اما این طرح دقیقا مثل طرح اوز نیست و احتیاج به حمایت های مالی دارد.
به عقیدهء او وقتی با عشق و علاقه کار کنی مردم به تو اعتماد خواهند کرد و با تمام عشق شان سعی و تلاش شان را به کار خواهند برد.
اما کتابخانهء بانوی اوز اشتغالزایی هم داشته است و تعدادی از زنان خودسرپرست و دختران جوان جویای کار در آن مشغول به کار شده اند.
سلطانه ۲۳ ساله را همهء ساکنان اوز به یاد دارند دختری جوان که به بیماری تالاسمی مبتلا بود و شش ماه آخر عمرش را به کار در این کتابخانه پرداخت. شش ماهی که به گفتهء ساکنان منطقه بهترین دورهء زندگی سلطانه بوده است.
پنج تن دیگر از زنان منطقه نیز در این کتابخانه کار کنند و دوره های کتابداری مقدماتی را برای احداث کتابخانهء کودک برای دیگر زنان منطقه برگزار می کنند.

دوستداران شهر اوز

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۷ مرداد۱۳۸۹ساعت 17:54  توسط مرتضی اسماعیلی | 

دوست عزیز آقای عارف حاجی پور مطلبی را گلایه مند بودند و در قالب ایمیل برایمان ارسال نمودند که شرح آن را در ذیل مشاهده می نمائید:

آقای عارف حاجی پور :

یک دستگاه خودرو حمل زباله چند ماه قبل از طرف بخشداری اوز به روستای کهنه اختصاص دادند که به گفته آقای اصغر فرودی بخشدار اوز در نشریه عصر اوز  دکر نمودند که ۱۶ میلیون تومان از اعتبارات دولتی برای این دستگاه خودرو هزینه داشته است .

2818023-b.jpg picture by parmida2010


این دستگاه خودرو که مختص حمل زباله می باشد در یکی از روزهای جمعه در معرض دید همگان قرار گرفت و در این وبلاگ هم خبر اختصاص این خودرو از طرف بخشداری اوز به دهیاری کهنه درج گردید ولی تا به الان هیچ استفاده ای از این خودرو برای حمل زباله نشده است و هم چنان از تراکتوری که در تصویر می بینید برای حمل زباله استفاده می شود و با تلاش فراوان این خودرو را برای روستا به دست آورده ایم و الان معلوم نیست که چرا از این خودرو استفاده  تمی شود ؟! در واقع و با گرفتن این دستگاه هیچ چیز تغییر نکرده است البته تا به الان .
امیدواریم که هر چه زودتر این خودرو که به راحتی به دست نیامده مورد استفاده قرار گیرد و از تنها شورای باقیمانده در روستا و دهیارجدید این انتظار را داریم که بیشتر از قبل در فکر بهبود امکانات روستا باشند تا الگویی برای تمام روستاها باشیم .

trucktor-marbooti.jpg picture by parmida2010

توضیح :

 مرتضی اسماعیلی :

در خصوص مطلب فوق الذکر اینجانب در فروردین ماه ۱۳۸۹ از یکی از اعضای محترم شورای اسلامی روستا جویا شدم که ایشان ذکر نمودند " به دلیل بیمه نداشتن خودروی مذکور اجازه استفاده از آن از طرف بخشداری اوز داده نشده است و می بایست خودرو بیمه شود سپس می توان از آن بهره برداری نمود  ". امید است که این امر تحقق یافته باشد و هر چه زودتر از آن استقاده نمود.

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۱ مرداد۱۳۸۹ساعت 10:7  توسط مرتضی اسماعیلی | 

جوانان اوز نیازمند یک دستگاه پروژکتور مستقل هستند

 تا از قرض گرفتن این دستگاه از دیگران بی نیاز شوند…

بحث امروز من راجع به دستگاهی است که متأسفانه فاقد این چنین دستگاهی در شهر هستیم. دستگاهی که برای همایش ها، نمایشگاه ها و گرد همایی ها و … بیشتر از آن استفاده می شود. احتمالاً درست حدس زدید، منظور من هم پروژکتور است؛ پروژکتوری که هر انجمنی در اوز که قصد برپایی سمینار، جشن، همایش و غیره را دارد باید به خانهء فرهنگ مراجعه کند. تمام اینها به کنار؛ موضوع اصلی اینجاست که ما برای برگزاری مراسمی چرا باید به شخص خاصی رو بزنیم تا بلکه پروژکتور به ما قرض دهد و آنقدر برایمان شرط و شروط بگذارد که از کردهء خود هم پشیمان شویم!!! یا قبل از اینکه که برای گرفتن آن دستگاه نزد وی می رویم، پشت تلفن با ما بد رفتاری می کند یا گوشی روی ما قطع کند در صورتی که حق الزحمه او را نیز پیش پرداخت میکنیم (که در این مواقع من یاد این جمله از دوستم می افتم که میگه بعضی ها تا زیر دنده هایشان سیر هستند). مردم با غیرت اوز هیچ وقت برای کاری زیر بار خواهش و التماس نرفته اند و نخواهند رفت چون هر وقت در مجلسی صحبت از اوز و اوزی می شود تا بوده و هست همیشه مردمانی با شخصیّت، کوشا، با ایمان و صبور بوده اند و حدّالامکان برای برآورد خواسته های خود از همشهریان خود کمک می گرفتند و اگر هم خواسته هایشان فراهم نمی شد در برابر آن مقاومت می کردند. از آنجایی که اوز یک شهر خودساخته است و بیشتر کارهای عمرانی و خیریّهء شهر با محبّت خیران گرامی سرانجام گرفته است، انتظار می رود که این عزیزان بیایند و با جوانان همکاری کنند تا روز به روز شاهد پیشرفت علمی و فرهنگی مردم شهرمان باشیم و به آن ببالیم. با این اوصاف خواهش ما جوانان از خیرین محترم و خدا جویی این است که این نیاز ما را برآورده کنند و جهت خریداری یک دستگاه پروژکتور لطف و عنایت خود را مبذول فرمایند تا برای برگزاری هرچه بهتر مراسم و درخور شأن اوز با مشکلی از این بابت مواجه نشوند.

پایان پیام/13.04.1389

با تشکر از آقای امیر مزرعی جهت ارسال مطلب

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۴ تیر۱۳۸۹ساعت 23:20  توسط مرتضی اسماعیلی | 

mpn8b714g3e9o9zfpuks.jpg

با نگاهی گذرا به " آب انبار"ها  یا به زبان محلی " برکه " ها ی اطراف روستای کهنه یا جا جای جنوب ایران ٬ می توان به اهمیت آنها در ادامه ی حیات بشر در جنوب دست یافت و  نگاهی به نحوه ی ساخت و ساز ٬نوع مصالح ساختمانی ٬ شکل و شمایل و تاریخچه ی این آب انبارها می اندازیم .

pwtxwbgzn78lg300m7ai.jpg

آب انبارها در مناطق جنوب ایران از ویژگی های منحصر به فرد و خاصی برخوردارند . برکه ها در مسیر رودخانه های فصلی پر آب یا کم آب که بر اثر بارش باران جاری می گردند ساخته می شوند  و برای استفاده آب آشامیدنی تمام فصول سال بخصوص تابستان های گرم جنوب استفاده می شوند . باآمدن تجهیزات امروزی از قبیل برق ٬ لوله کشی ٬ یخچال ٬ فریزر ٬ آب سردکن و ... ٬ برکه ها جایگاه حیاتی خود را از دست نداده اند و در هر کوی وبرزن در کوه ها ٬ صحرا ٬ نخلستان ها و داخل روستا به شکل گسترده ای نمایان و مورد استفاده قرار می گیرند . در حال حاضر آمار دقیقی از برکه های داخل و اطراف روستای کهنه در دسترس نداریم ولی اکثر این برکه ها به شکل گنبدی سفید و دوار که ساختمان برکه های قدیمی از سنگ و ساروج و برکه های میانسال از سیمان و برکه های جدید غالبآ از گچ ساخته شده اند نمایان هستند .عمق آبگیر آنها تا سطح زمین از سه متر تا ۱۲ متر می باشد هر برکه حداقل دارای سه یا چهار ورودی برای برداشتن آب از داخل برکه به وسیله ی رفتن روی پله ها ( پاگانه ) ٬ به وسیله ی طناب و سطل و اخیرآ نیز به وسیله ی تلمبه می باشد .

4eb7niz0vzpv805werb.jpg

 همچنین برکه ها دارای دو یا سه ورودی کوچکتر در مسیر آب می باشند که مخصوص ورود آب به داخل مخزن برکه می باشد که محل دقیق آن بسیار مهم است .قسمت مخزن یا آبگیر برکه های اطراف روستای کهنه غالبآ به شکل دایره ٬ استوانه و یا مستطیلی شکل می باشد . سقف برکه ها نیز باید بر اساس مخزن آن ها ساخته شوند .نکته مهم در محل ساخت برکه ها این است که برکه ها باید در مسر آب های جاری باران باشند و به اصطلاح محلی هر برکه باید دارای یک یا چند" ممر" که آب های جاری باران را به داخل مخزن برکه هدایت و از پخش شدن آب به حوالی برکه  جلوگیری نماید . برکه ها و ممر وقف  و  استفاده ازآب آنها برای شرب بلامانع و عمومی می باشد . برکه ها بوسیله افراد خیر ساخته شده اند و یکی از مهمترین خیرهای جاری در منطقه می باشد . آب برکه ها شیرین و چون درهای ورودی در مسیر باد ساخته می شوند و باد از یک در وارد و به سطح آب می خورد و از در دیگری به بیرون می وزد ٬ آب داخل مخزن در تابستان نیز نسبتآ خنک می باشد .

yebrwrt4g3dd7qpfjdv9.jpg

امروزه برای انتقال آب از برکه به داخل بشکه های نگهداری آب در منازل از ماشین های تلمبه و تانکردار استفاده می شود ولی در گذشته های نه چندان دور از وسیله ای به نام " کندر "  که عبارت بود از چوبی که در دو سر آن دو حلب ( دلی ) بوسیله ی طنابی به انتهای آن آویزان و بر روی کتف مردان حمل می شد استفاده می گردید و یا بوسیله کوزه هایی که توسط بانوان حمل می شد . بانوان کوزه ها را روی سر میگذاشتند و طوری با مهارت و با حفظ تعادل حرکتی خویش بدون اینکه با دستان خود کوزه ها را نگه دارند براحتی مسیر برکه تا خانه را طی می کردند . به استناد سنگ نوشته ها برکه های قسمت قدیمی روستا - برکه حاج شمس الدین ٬ برکه حاجی محمد از قدمت بیشتری برخودارند و برکه سید عبدالله هاشمی را می توان بزرگترین برکه اطراف روستا نامید . برکه های معروف به برکه های " تخم مرغی " از کوچکترین برکه ها هستند . اگر چه از لحاظ ساختمانی کوچکند اما همت بزرگی برای ساخت این برکه ها به کار رفته است این برکه ها غالبآ توسط بانوان خیر منطقه ساخته شده و گفته می شود که منبع پول برای ساخت این برکه ها از فروش تخم مرغ محلی پس انداز و توسط همین بانوان خیر ٬ وقف ساخت برکه های کوچک شده است .

 8faj7st6mh9sc3bazulm.jpg

 مطلب بعدی :"برکه سازان منطقه "

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۱ خرداد۱۳۸۹ساعت 13:36  توسط مصطفی رضایی | 

در خصوص مشکل قطع شدن آب روستای کهنه اوز و شهرک جدید آن در ماههای اخیر چند بار در این وبلاگ مطلب درج شده است . متاسفانه این قصه قدیمی همچنان ادامه دارد و در طول شبانه روز ساعاتی اهالی روستای کهنه اوز و شهرک جدید آن با مشکل بی آبی روبرو هستند. متاسفانه نه خبری از پاسخگویی مسئولین مربوطه ی آن است و نه خبری از رفع این مشکل!!!

این در حالیست که فصل گرما آغاز  شده و به مراتب مصرف آب نیز در این فصل افزایش می یابد , همچنین خیلی از ساختمانها در شهرک جدید کهنه و کهنه در حال ساخت می باشد.متاسفانه با قطع شدن آب یکی از بزرگترین معضلات هم بوجود آمده است و آن هم استفاده از آب شیرین آب انبارها برای اینگونه مصارف! که البته مردم به آب  نیاز دارند و این وظیفه مسئولین مربوطه شبکه آب روستای کهنه اوز و شهرک آن – اعم از هیات امنای آن و شورای اسلامی و دهیاری -  می باشد که پاسخگوی نیاز اهالی باشند و در صدد رفع هر چه سریعتر مشکل باشند. تا جایی که اطلاع حاصل شده است چندین ماه مردم کهنه و شهرک دست به گریبان با این مشکل می باشند البته انتظار می رود اهالی کهنه و شهرک نسبت به این مشکل احساس مسئولیت بیشتری داشته باشند و خود پیگیر این قضیه از طریق قانونی باشند تا به حق خود برسند. با بررسی های به عمل آمده تلمبه آب این شبکه که چند ماه در حادثه آتش سوزی متحمل خسارت شده بود تعمیر شده ولی باز هم با مشکل روبروست که نتیجه آن قطع آب در ساعاتی از شبانه روز این شبکه آب می باشد و این در حالیست که چند سال زمزمه هایی در خصوص به زیر پوشش اداره آبفا رفتن این شبکه آب می رود اما متاسفانه با انتشار این خبر و عدم مشاهده عملی در این خصوص وضعیت شبکه آب این روستا روز به روز به وخامت می رود که برازنده این روستا نمی باشد.

+ نوشته شده در  شنبه ۱ خرداد۱۳۸۹ساعت 19:0  توسط مرتضی اسماعیلی | 

این آرزوی دیرینه من ومطمئنا بسیاری از همشهریان واهالی بخش اوز ومنطقه لارستان است که هر شهر و روستايي يك وبلاگ فعال داشته باشند تا اهالي آن منطقه بتوانند اخبار و رویدادها و خواسته ها و دلمشغولیهایشان را با همشهریان خود و دیگر اهالی منطقه در میان بگذارند در بین شهرها و روستاهای لارستان گراش با بیشترین وبلاگ و وب سایت وروستاهای بخش اوز با کمترین ان در صدر وذیل آن هستد جدا از روستای کهنه اوز که فعالترین وبه حق جذابترین وبلاگ بین روستاهای اوز وحتی منطقه لارستان دارد متاسفانه بسیاری از روستاها از این فضای مجازی بهره کافی نمی برند و این امر نه تنها باعث نادیده شدن آن روستا ها وشهرها در جهان مجازی و ارتباط امروزی میشوند بلکه از تنویر افکار و دادوستد فکری بدور می مانند .شاید دوستانی و بینندگان ادعا کنند که افراد زیادی هستند که وبلاگ دارند و شما بدان بی توجه هستید البته نمی توان نادیده گرفت که خیلی ها وارد عرصه وبلاگ نویسی شده اند اما این افراد یا وبلاگ شخصی دارند و فقط بازگو کننده خود و آرزوها وافکار و احساسشان هستند یا اینکه روی مد آمده اند وبلاگی درست کرده اند ودیگر تمایلی به ادامه کار آن ندارند و مدتهاست که بروز نشده و هیچ خبر تازه و جدیدی ندارند مثل جاده متروکه ای که سالها پیش یک نفر از آن گذر کرده و اکنون کسی از ان نمی گذرد .وبلاگ و وبسایتی  مي تواند پایدار بماند که روزانه یا هفتگی مطلبی برای گفتن داشته باشد و از اعتبار واحترام نزد مخاطبانش بهره مند گردد .

دنیای مجازی دنیایی به وسعت همه جهان است برای آنها که می ایند تا به خود ودیگران معنایی انسانی دهند جا بسیار ودستان گرم انسانها پیشواز انهاست  اگر صادق باشیم اگر به شفافیت اعتقاد داشته باشیم واگر منفعت طلبی ودروغ بر ما احاطه نداشته باشد مردم پذیرای ما خواهند بود .سایت ستاره های اوز زمانی در بخش اوز تنها سایت شخصی بود که خبر واطلاع رسانی وتحلیل رویدادها را به تنهایی بر دوش می کشید واکنون خوشحالم که روز بروز بر تعداد عزیزان در این فضا اضافه می گردد بخصوص روستاهای بخش اوز و دیگر شهرهاوروستاهای لارستان  که از دیرباز انها را می شناسیم وبا دلبستگی های هم آشنا هسیم  .به امید اینکه آنها که نیامده اند بیایند آنها که هستند پایدارتر وفعالتر حضور یابند. دیروز یکنفر از اهالی کوره بخش اوز تلفن کرد وگفت ما هم وبلاگی داریم اما کسی به ان توجه ندارد  آدرس ان را برداشتم هم خودم نگاه کردم وهم شما را به آنجا می برم البته همیشه فعال نیست که امیدوارم  با همت کوره ای ها وعلاقمندان فعال وپایدار بماند.

وب سایت ستاره های اوز فرهاد ابراهیم پور

+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۸ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت 4:2  توسط مرتضی اسماعیلی | 

امروز بعد از ظهر  در مسیر راه خود به زمین والیبال روستای کهنه نگاهم به تعدادی کودک و نوجوان افتاد که داشتند بازی می کردند. به آنها که نزدیک شدم متوجه شدم آنها در زمین خاکی فوتبال بازی می کردند.یاد کودکیهای خودم افتادم که پای برهنه در زمین خاکی زیر آفتاب سوزان فوتبال بازی می کردیم ولی ناخودآگاه به این فکر افتادم آن سالها واقعا شرایط و امکانات ایجاب نمی کرد که بهتر از آن شرایط بازی کنیم ولی الان پس از گذشت بیش از 25 سال باز هم شرایط و حقایق می بینیم باز هم هیچ تغییری در روند بازی بچه های روستا نکرده است! و همچنان در زمین خاکی و بدور از امکانات فوتبال بازی می کنند! واقعا این 25 سال و اندی که گذشته شرایط باید بدینگونه رقم بخورد و هیچ تغییری شاهد نباشیم ؟ نظر شما بازدید کننده عزیز در این خصوص چیست؟ چرا چنین چیزی را شاهد هستیم و هیچ تغییری را طی این سالها شاهد نبودیم؟

+ نوشته شده در  دوشنبه ۲۷ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت 23:4  توسط مرتضی اسماعیلی | 

هادی صدیقی – عضو شورای سرپرستی عصر اوز

اوزیها از دیرباز جهت تجارت یا کسب علم و دانش به شهرهای دیگری رفته و به هر کجا که رفته اند موفق بوده اند. پیشتر اوزیها در شهرهایی مانند بندرلنگه، کرمان و یزد تجارتخانه و یا حتی کارخانه داشته اند. تعدادی از اوزیها نیز تجارتخانه هایی در هندوستان داشته اند که بعضا در آنجا نیز ماندگار شده اند. امروز بیشترین تعداد اوزیها که در سراسر جهان پراکنده اند را اوزیهای ساکن  شهر دوبی در امارات متحده عربی تشکیل می دهد و در خود ایران شهرهای شیراز و بندرعباس در رتبه های نخست قرار دارند.

جامعه اوزیهای مقیم شیراز که بیشتر به دلیل جامعه فرهنگی آن و افراد تحصیلکرده اش شهره است، اکثرا در حرفه و تخصص خود موفق بوده و سرآمد می باشند. این جامعه با توجه به نزدیکی جغرافیای به اوز، دلبستگی آنها به زادگاهشان، قرار داشتن در یک مجموعه استانی و همخوانی فرهنگی بیشتر به اوز می تواند نقش بسیار پررنگ تری نسبت به آنچه تاکنون داشته در پیشرفت شهر آبا اجدادیشان داشته باشد.

امروزه با توجه به تخصصی تر شدن کارها در تمامی جوامع پیشرفته برای انجام هر کاری و هر پروژه ای ابتدا به سراغ متخصصین آن فن رفته، پس از بررسی دقیق و گرفتن مشاوره شروع به انجام کار می نمایند و بعضا مشاوران پیشدستی کرده، به بررسی وضعیت موجود، امکانات و راه های پیشرفت پرداخته، برای بهبود امور پیشنهادات خود را  ارایه می دهند تا جامعه آنرا به اجرا درآورد.

اوزیهای مقیم شیراز نیز با توجه به گستردگی و داشتن تخصص های گوناگون می توانند با آگاهی از وضعیت اوز با مردم ساکن در اوز همفکری کرده به ارایه راهکار و مشاوره بپردازند که می تواند در آینده شهر بسیار راهگشا و مفید باشد.

از سالها پیش همواره جای خالی یک مرجع واحد و مشخص به عنوان پل ارتباطی میان مردم شهر اوز و اوزیهای ساکن شیراز احساس می شد که از چندی پیش تا حدودی این جای خالی با تشکیل گردهمایی های اوزیهای ساکن شیراز برطرف شده است. این گردهمایی ها که توسط تعدادی از اوزیهای فعال و دلسوز پیگیری و تشکیل می شود، می تواند با تشکیل یک نهاد مردمی منسجم بسیار سودمندتر عمل نماید که البته دغدغه ی خود اوزیهای شیراز نیز تشکیل چنین هیاتی می باشد.

پیشنهاد می شود با توجه به تجربه هیات امناهای مختلف در شهر اوز و موسسات عام المنفعه و خیریه موجود، اوزیهای ساکن شیراز نیز با دعوت عمومی از همشهریان مقیم در آن شهر جلسه ای تشکیل داده و با نامنویسی از داوطلبین، اقدام به تشکیل هیات موسس  بدون محدودیت تعداد نفرات نمایند.

این انجمن با هر نامی که در آینده برخود می نهد می تواند با  عنوانهایی مانند هیات امنای اوزیهای ساکن شیراز تشکیل گردد و حتی بعدها به  صورت  یک  سازمان مردم نهاد  عام المنفعه،  غیر سیاسی  و  غیرانتفایی به ثبت برسد.

هیات موسس بوجود آمده می تواند اساسنامه ای برای هیات تهیه نموده و از میان خود یک هیات اجرایی هفت تا نه نفره و دو نفر بازرس را برای مدت دوسال  انتخاب نمایدکه کارهای اجرایی انجمن توسط آنها به انجام رسد و در بازه های زمانی شش ماهه یا یکساله گزارش عملکرد خود را به هیات موسس ارایه دهد.

هیات اجرایی بوجود آمده می تواند به عنوان یک پل ارتباطی قوی میان شیراز و اوز عمل نموده و سودمند واقع گردد. این هیات غیر از سودرسانی به شهر اوز می تواند با تشکیل زیر مجموعه هایی در فازهای بعدی کارهای فرهنگی-اجتماعی برای اوزیهای ساکن شیراز نیز به انجام رساند و حتی با مشارکت مردم در آینده اقدام به ساخت باشگاه اوزیها با داشتن سالن اجتماعات، کتابخانه، مجموعه ورزشی و ... نمایند. هیات می تواند با تشکیل بانک اطلاعاتی اوزیهای شیراز و ثبت میزان تحصیلات و تخصص و علاقمندی آنها و همدلی با سرمایه گزاران در امر اشتغال جوانان اوزی ساکن شیراز نیز مفید واقع گردد.

هیات بوجود آمده در شیراز می تواند به صورت فراگیر و فراجناحی عمل نموده و  زیر مجموعه هایی تخصصی ویژه نیاز های اوز مانند زیرمجموعه های همیار شورای اسلامی شهر و شهرداری ، بیمارستان، دانشگاههای پیام نور، آزاد و دولتی بهداشت، تربیت بدنی، انجمن خیریه  و ... نیز داشته باشد تا هرکدام از زیر مجموعه ها که از میان افراد داوطلب انتخاب می شود به همراهی با هیات های موجود در شهر اوز پرداخته و گزارش کارهای انجام شده را به هیات اجرایی ارایه دهد و در نهایت برای حفظ همبستگی اوزیهای ساکن شیراز ، منسجم شدن کارها، پرهیز از دوبار کاریها و پرهیز از تکروی، تمامی کمک ها و مشورت ها و همفکری ها با نام هیات به انجام رسد. 

آنچه در قالب این مقاله گفته شد همانطور که پیشتر نیز گفته شد، دغدغه خود اوزیهای فهیم ساکن شیراز می باشد.  امید است این انجمن یا هیات هر چه زودتر تشکیل شده و بارور گردد تا کل جامعه اوز از آن بهره جوید و  برای اوزیهای ساکن جاهای دیگر نیز  تبدیل به الگویی برای تشکیل  هیات هایی مشابه گردد./

نسل پویای پارس

+ نوشته شده در  یکشنبه ۲۶ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت 13:44  توسط مرتضی اسماعیلی | 

به احتمال زیاد اکثر شما خوانندگان عزیز مخصوصا لارستانیها مشاهده نموده اید آب انبارهایی که جنب جاده ها ساخته شده به عنوان تابلو تبلیغاتی از آن استفاده شده است ! حال شما بگوئید این عمل صحیح و درست می باشد یا خیر؟ برای نمونه و اطلاع بیشتر و قضاوت شما , تصاویری از این آب انبارها توسط دوربین وبلاگ مربوطی انتخاب شده که در ذیل مشاهده نمائید.

حال ملاحظه فرمائید تصاویر آب انبارهای بالا بهتر است یا آب انباری که تصویرش در ذیل مشاهده می نمائید؟

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت 15:8  توسط مرتضی اسماعیلی | 

امروز بعد از ظهرساعت 16:30 جلسه مشترک با حضور اعضای انجمنهای ادبی تائب اوز و آفتاب لار در خانه فرهنگ اوز برگزار گردید. در این جلسه اعضای انجمن ادبی آفتاب لار آقایان دکتر کاظم رحیمی نژاد – حاج جعفر روئینا – خلیل روئینا – عبدالرضا مفتوحی – حمید منشی – نوید بازیار – شهاب اکبری – فرزاد قناعت پیشه  و حسن علی زاده و از اعضای انجمن ادبی تائب اوز آقایان و خانمها بهرام رفیعی – امین بحرانی – مرتضی اسماعیلی – عامر باغی – فروغ هاشمی – نغمه اکبری – رزیتا ایزدی – نسرین الماسی – مریم شمسی – شهناز نوروزی و خانم به بین حضور داشتند.

این جلسه به شعر خوانی اعضا و نقد و برسی آثار و صحبت در خصوص تعامل بیشتر انجمنها اختصاص یافت.

ایستاده از سمت راست به چپ :

فروغ هاشمی - شهناز نوروزی - رزیتا ایزدی - نغمه اکبری - امین بحرانی - حمید منشی - نوید بازیار - خلیل روئینا - فرزاد قناعت پور - شهاب اکبری

نشسته از راست به چپ :

عامر باغی - مرتضی اسماعیلی - حاج جعفر روئینا - عبدالرضا مفتوحی - دکتر کاظم رحیمی نژاد - بهرام رفیعی

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت 23:55  توسط مرتضی اسماعیلی | 

از سوی انجمن فصل نوی اوز سمینار دستیابی به آرامش و شادی با روش بخشش و شکرگزاری در سالن پروین اعتصامی دانشگاه پیام نور اوز با شرکت چشمگیر دانشجویان و علاقمندان در ساعت 19 امشب برگزار شد.

این سمینار با تلاوت قرآن کریم آغاز گردید و در ادامه آقای امین بحرانی مجری برنامه توضیحاتی در خصوص انجمن فصل نو ارائه دادند. این سمینار توسط آقای مهدی بهرامپور – دانشجوی کارشناسی ارشد روانشناسی و عضور انجمن فصل نو – با متدی کاملا جدید و ابدائی برای نخستین بار اجرا گردید .

آقای مهدی بهرامپور اجرای این متد را بر اساس چندین مرحله توضیح و اجرا نمودند ( مراحل : پالایش روانی – بازسازی شناختی – شکر گزاری – رلکسیشن – بخشش – زیبایی ) – پایان بخش برنامه اجرای ترانه ای بدون آهنگ از آقای محمد خواجوی بود.در خلال برنامه سوالاتی توسط مجری این سمینار طرح شد و به پاسخ دهندگان پاسخ صحیح هدایایی از سوی انجمن فصل نو اهداء گردید.همچنین از سوی انجمن هدیه ای به رسم یادبود به مسئول انجمن سرکار خانم منیره فروزش اهداء گردید و از یکی از اعضای فعال انجمن سرکار خانم ملک پور از دانشجویان دانشگاه پیام نور اوز هم تشکر و قدردانی به عمل آمد.

آقایان مهدی بهرامپور و امین بحرانی از اعضای فعال انجمن فصل نوی اوز می باشند که تا کنون چند سمینار روانشناسی در شهر اوز با همکاری اعضای انجمن فصل نو اجرا نمودند. لازم به ذکر است انجمن فصل نو هر هفته چهارشنبه بعد ازظهر در خانه فرهنگ اوز در خیابان زمین پیما جلسات خود را برگزار می نماید. این انجمن کاملا تخصصی در زمینه ی روانشناسی فعالیت دارد.

+ نوشته شده در  سه شنبه ۷ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت 23:0  توسط مرتضی اسماعیلی | 

یاهو

چندوقت پيش به طور اتفاقي كانالهاي تلوزيون را بالا و پايين مي كرديم تا شايد برنامه اي جالب براي گذروقت پيدا كنيم كه چهره اي آشنای همه ماو مهمانان خانه را تعجب زده كرد.بله  چهره آقاي احمد خضري معلم قديم و سردبيرفعلي نشريه عصر اوزدر كانال 5(شبكه استان فارس) بود.دوستان ساكت شدندتا صداي ايشان را بشنويم وي دركنار كودكي با چشمان معصوم و هيكلي نحيف  ايستاده بود.خلاصه ماجرا از اين قرار بود كه در شهراوز كودكي نابغه متولد شده است به نام "محمد" كه با حافظه اي بسيار قوي در 5/2سالگي خواندن و نوشتن مي داندو...

اين مطلب كه اولين بار در شماره79عصر اوز به تاريخ خرداد1386منتشر شده بود و بعد به تلوزيون و روزنامه هاي سراسري وپرتيراژ كشور نيز رسيده بود خبري خوب براي مردم بود كه منتظر درخشش اين كودك در سالهاي آينده باشند ولي حالا پس از گذشت حدود 3سال از آن ماجرا و تبليغات هرچند كه "محمد زرنگار" پيشرفت كرده و شطرنج بازي و با كامپيوتر كار ميكند ولي شايد كسي فكرش را هم نمي كرد كه از سوي مسولين اينچنين رها شود و هيچ گونه كمكي دريافت نكرده باشد.چندروز قبل پدر محمد(رستم زرنگار) صحبت کردم وآنقدر دل پری داشت که حتی حاضر به صحبت کردن دراین مورد هم نبود فقط از محمد می گفت و از استعدادهایش از اینکه به هردری زده بسته بوده ومتاسفاته جوابی نگرفته ازاینکه مسولین ازوی که فقط درآژانس کار میکند پول های آنچنانی خواسته اند برای کمک به کسی که به درد آینده مملکت می خورد وهمه اینها در حالیست که پیشنهاد هائی از کشورهای همسایه مثل کویت و امارات داشته برای تحویل گرفتن او...

آیا آنهائیکه از فرامغزها صحبت می کنند این داستان غم انگیز را شنیده اند؟

آیا آنهمه تبلیغات و مصاحبه برای مسائلی غیراز پیشرفت این کودک بود؟

مطمئنا آینده ای درخشان در انتظار این کودک می باشد که حالا 5/5سال سن دارد ولی همچنین استعدادی باید با پرورش وآموزش ویژه به سوی آینده ای درخشان گام برداردکه این امر نیاز به همت مردم ومسولین ذیربط دارد که امیدواریم به جای 3ساعت سخنرانی خسته کنند ثانیه ای کار مضاعف انجام دهند.

با تشکر از ارسال کننده مطلب دوست عزیز آقای امین بحرانی

+ نوشته شده در  دوشنبه ۶ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت 0:45  توسط مرتضی اسماعیلی | 

توسعه وپیشرفت شهر اوز مطمئنا دغدغه بسیاری ازهمشهریان در داخل وخارج از کشور است توسعه با خود ارتباط ورفت وامد می اورد .

داشتن بیمارستان ودانشگاه ومدرسه وساکن شدن افراد متفاوتی از دیگر نقاط کشور در اوز وامکان استفاده از تعطیلات برای مسلفرین عبوری  همراه با همشهریان که از دیگر شهر ها وحتی خارج از کشور به اوز می ایند ؛امدن بسیاری از اهالی روستاهای بخش اوز برای رفتن به دکتر وودید وبازدید ورفع ورجوع کردن کارهای اداری همه اینها احتیاج به مکان مناسبی دارند تا هم میهمانان وهم مسافرانی که از خود خانه ای ندارند در انجا برای یک روز تا چند روز بسر برند .

( عکس تزئینی می باشد )

مسافرخانه ها ومیهمان خانه ها وهتل ها چنین جاهایی هستند که متاسفانه شهر اوز فاقد ان است واین برای شهری که ادعای شهرستان شدن دارد ومیخواهد بعنوان شهری فرهنگی شناخته شود جای بسی تاسف است .یکی از همشهریان که چندی پیش به اوز سفر کرده بود از این موضوع خیلی ناراحت بود میگفت من در اوز خانه ای از خودم ندارم وبیشتر خواهر وبرادرانم در خارج از اوز هستند ودوست هم نداشتم مزاحم کسی شوم از طرف دیگر خیلی هم دوست داشتم ده روز از نوروز درشهر زادگاهم اوز باشم واگر یک مهمان خانه خوب بود ویک هتل ابرومند داشتیم حتما انجا میماندم . وباز یکی از همشهریان که همین موضوع برایش خیلی مهم شده بود میگفت رفته بودم بیمارستان اوز انجا با یکی از دوستانم که بستکی  بود ودر خارج زندگی میکند دیدم ؛ ضمن احوال پرسی از او پرسیدم پس اینجا چکار میکنی گفت یکی از اشنا یان اینجاست والان چهار روز است که در بیمارستان اوز است اصرار کردم که ظهر به منزل بیاید نیامد گفتم پس چکار میکنی گفت میروم گراش فردا برمیگردم گفتم چرا گراش گفت چون انجا اطاق گرفته ام وبعد مفصل برایم توضیح داد که چه شد که یکی از اشنایانش درطی مسافرت در مسیر شیراز به یستک نرسیده به اوز مریض میشود والان در بیمارستان اوز بستری شد ه وگفت چگونه هرجا سراغ هتل ومسافرخانه گرفتیم جایی مناسب برای خود وخانواده پیدا نکردیم وبرای همین رفتیم گراش .واقعا از خجالت اب شدم ما که ادعای پیشرفت وفرهنگ داریم یعنی نمی توانیم یک هتل ابرومند که ده تا بیست اطاق داشته باشد بسازیم .

این دونمونه از حکایت افرادی است که همین امسال برایشان اتفاق افتاده .خدا میداند چند نفر از ادم های مریض ومسافران سرگردان روستاهای اطراف واز شهرهای مختلف کشور بوده وهستند که جایی برای استراحت پیدا نمی کنند من نمی گویم خیرین بیایند ومجانی برای مردم هتل بسازند اما میتوانند بعنوان یک اقدام خوب ومردم پسند وبا نام خود ویا با مشارکت مردم هتلی بسازند که هم برایشان سوداوری داشته باشد وهم ابرومندی شهرمان باشد تا همشهریان ومسافران سرگردان که از جاهای دیگر به اوز می ایند نگران جا ومکان مناسب نباشند .

این از اولویت های شهر اوز است که هم مسئولین شهری مانند شهرداری وشورای شهر باید به ان فکرکنند وتسهیلات لازم در اختیار علاقمندان به ساخت هتل  بگذرانند وهم دلسوزانی که توان وتوشه مالی برای ساخت چنین مکانی را دارند باید همت دوچندان کنند .امید است که هر چه زودتر چنین کنند .

فرهاد ابراهیم پور (محمودا ) - سایت ستاره های اوز

+ نوشته شده در  جمعه ۳ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت 15:44  توسط مرتضی اسماعیلی | 

پنجشنبه 2 اردیبهشت 89 ساعت 20:30 جلسه عمومی نسل پویای نشریه عصر اوز و با حضور ابراهیم احمدی مسئول پیگیری و راه اندازی دانشکده بهداشت در اوز با موضوع دانشکده بهداشت به همراه برنامه ی ویژه تقدیر و تشکر از کسانی که در پروژه ی طرح کتاب 2 همکاری داشتند از سوی کمیته بانوی نشریه عصر اوز در سالن بیمارستان اوز با حضورریاست دانشگاه آزاد اسلامی مرکز  اوز آقای حاج عبدالعزیز خضری - آقای صدیق پیرزاد , جمعی از کارکنان , اساتید و دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی اوز , اعضای نسل پویا , کمیته بانو ,کارکنان نشریه عصر اوز و علاقمندان در سالن بیمارستان اوز به مجری گری سرکار خانم فروغ هاشمی برگزار شد.

ابتدا برنامه با تلاوت قرآن کریم توسط آقای قاضی زاده آغاز گردید. در ادامه سرکار خانم میرزاده از بانیان طرح کتاب 2 و کسانی که در این خصوص همکاری داشتند تشکر نمودند سپس خانم فتحیه فتحی و فوزیه خضری از تلاش یکایک برگزارکنندگان پروژه کتاب 2 تشکر و قدردانی نمودند.

در ادامه برنامه آقای ابراهیم احمدی در خصوص دانشکده بهداشت گزارشهایی از ابتدا تا کنون ارائه دادند که مهمترین نکته آن مشکل مالی جهت تامین یکصد میلیون تومان جهت اعتبار اولیه راه اندازی دانشکده می باشد. آقای ابراهیم احمدی اشاراتی به  نکات مثبت راه اندازی دانشکده بهداشت در اوز برای بخش اوز داشتند که اهم آن دولتی بودن آن – نداشتن شهریه – کاربردی بودن رشته های تحصیلی آن – در اختیار گذاشتن خوابگاه رایگان برای دانشجویان – تحت تاثیر قرار گرفتن وضعیت اقتصادی شهر با ورود دانشجویان به اوز برای تحصیل و ... بود. ایشان همچنین گزارشهایی از بازدید از روستاهای بخش اوز( حضور در نماز جماعت ) مثل گلار – - بیدشهر- کهنه – شهرک جدید کهنه و ... جهت جذب کمکهای مردمی در این خصوص ارائه دادند .اما آن چیز که مشهود است با توجه به اینکه در ابتدای خرداد 89 می بایست اعتبار اولیه راه اندازی تامین شده باشد ولی متاسفانه هنوز محقق نشده است از حاضرین در این جلسه تقاضا نمودند پیشنهادها و راهکارهای خود در این فرصت اندک جهت جذب کمکهای مردمی و تامین اعتبار اولیه دانشکده بهداشت در اوز ارائه دهند.  در ادامه  خانم فتحیه فتحی توضیحاتی در خصوص اهمیت و تاثیر مثبت راه اندازی دانشگاه ارائه دادند.

 مرتضی اسماعیلی پیشنهاد نمودند که باید اطلاع رسانی در این خصوص در بعد وسیع صورت گیرد و همایشی  بزرگ با حضور و دعوت از خیرین , معتمدین و مسئولین روستاهای بخش اوز  و شهر اوزبا هماهنگی شوراها و دهیاران   و مسئولین شهر اوز هرچه سریعتر برگزار شود و از همه دعوت شود در این طرح عظیم همکاری داشته باشند تا اعتبار اولیه راه اندازی دانشکده بهداشت تامین گردد.در ادامه آقای صدیق پیرزاد نیز در این زمینه سخنانی ایراد نمودند که اهم آن پیگیری جدی در زمینه تامین اعتبار اولیه  و از دست ندادن فرصتها بود.

 خانم بارضایی هم در ادامه سخنانی در خصوص همکاری همه اقشار جامعه در این طرح بزرگ در حد توانشان بود و اینکه اطلاع رسانی بهتر و بیشتر به مردم شود.آقای فرخ باستان نیز پیشنهاد نمودند ابتدا می بایست به وضعیت آموزشی شهر اوز که رو به نزول می رود پرداخت .ایشان به رتبه های  نه چندان خوب کنکور سراسری از شهر اوزاشاراتی داشتند و اینکه مدارس در شهر اوز به مرز تعطیلی رسیده است و دلیل آن را وضعیت بد آموزشی در این شهر ذکر نمودند.آقای مهندس محسن مهراوران نیز در ادامه سخنانی در خصوص جذب این اعتبار 100 میلیونی ایراد نمودند , اینکه اگر 2000 نفر از بخش اوز فقط 50 هزار تومان پرداخت نمایند این مشکل به راحتی حل خواهد شد.سرکار خانم وحدانی نیز در این خصوص پیشنهاد نمودند که اطلاع رسانی بیشتر و بهتر به مردم شود و از آنها دعوت شود که همکاری نمایند تا این طرح عظیم – راه اندازی دانشکده بهداشت – تحقق یابد.ایشان در ادامه وضعیت آموزشی شهر  اوز را بسیار نامناسب ذکر نمودند که تقاضا نمودند در این زمینه می بایست تدابیری اندیشیده شود.

این برنامه با پذیرایی از حاضرین در دانشگاه آزاد اسلامی اوز با صرف شام به پایان رسید. لازم به ذکر است در خلال برنامه پذیرایی از خانمها فوزیه خضری و فتحیه فتحی به جهت همکاری در پروژه کتاب 2 با اهدای لوحهایی از سوی شورای سرپرستی عصر اوز تقدیر و تشکر به عمل آمد.

+ نوشته شده در  جمعه ۳ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت 12:23  توسط مرتضی اسماعیلی | 

 

از مربوط تا پهروز , از رحیمی تا رحیمی عنوان فیلم مستندی از آقای مصطفی رضایی می باشد که تصویر برداری آن را آقای حامد رفیعی انجام داده است و تدوین آن آقای مهندس اسماعیل نبوی به عهده داشته است.در این فیلم مستند که در قالب لوح فشره دی وی دی می باشد آقای مصطفی رضایی که راوی فیلم هم می باشند به ذکر تاریخچه دقیق مربوط و کهنه می پردازند. اینکه منطقه مربوط دیاری آباد بوده و ساکنان آن با توجه به موقعیت اقلیمی در آنجا زندگی می نمودند تا اینکه جمعی از مربوطی ها به منطقه فرامرزان و جناح بستک مهاجرت می نمایند و بعدها به کشور بحرین و عهده ای هم به روستای کنونی کهنه و ...

آقای مصطفی رضایی در قالب روایت و تصویر واقعیتهای مربوط – کهنه و منطقه پهروز را با بیانی شیوا – ساده و دلنشین بیان می نماید بطوریکه بیننده ی فیلم را با خود همراه می سازد .

در ادامه فیلم یکی از چهره های روستا ( آقای عبداله رحیمی ) معرفی می گردد که با شعر ایشان حادثه سی سال قبل در کوه پهروز زنده می شود و یاد شهدای آن زمان مرحومان : محمدنبی نبوی , ابراهیم نوری و محمدنور نوری در خاطر ها زنده نگه داشته می شود...

از نکات مثبت دیگر این فیلم معرفی دو هنرمند از روستای کهنه آقایان ماندنی وحدانی ( خواننده ) و ناصر وجودی ( نوازنده نی ) می باشد.

اما نکته شاخص و مهم فیلم تاریخ دقیق منطقه مربوط به روایت تصویر و استناد به گذشتگان می باشد و تاریخچه مربوطیهایی است که ساکن مربوط بودند و امروز خیلی از آنها در جناح , بحرین و روستای کهنه فعلی می باشند. درساخت این فیلم برادران رحیمی ( فرزندان عبداله رحیمی ) در خصوص حمایتهای مالی نقش ارزنده ای داشته اند و کار این عزیزان به جهت همکاری و حمایت از کارهای فرهنگی روستا در خور ستایش می باشد . آقای فتاح فتحی هنرمند جوان اوزی در ضبط موسیقی محلی این فیلم نقش مهمی داشته است.

آقای مصطفی رضایی این سومین فیلم مستند از ایشان است که با استقبال عمومی روبرو شده است. فیلمهای یتیم تفنگ به دست و تا رمضان دگر از ساخته های دیگر ایشان می باشد که بازتاب گسترده ای داشته است. ایشان در برنامه های آینده خود تصمیم به ساخت فیلمهای مستند دیگری دارد که امید است ایشان از حمایتهای اهالی و علاقمندان در این خصوص بهره مند شوند زیرا با ساخت هر فیلم در خصوص روستای کهنه کمکی شایان در حفظ آثار و فرهنگ روستای کهنه گذاشته می شود.

در حال حاضر توزیع این فیلم توسط برادران رحیمی شروع شده است. امیدواریم که بتوانیم از این طریق برای کسانی که خارج از کشور می باشند شرایطی فراهم آوریم که از طریق اینترنت فیلم در اختیارشان قرار گیرد.

+ نوشته شده در  شنبه ۲۸ فروردین۱۳۸۹ساعت 2:48  توسط مرتضی اسماعیلی | 

از سوی کتابخانه بانوی اوز طرح سلام کتاب 2 در 23 فروردین 1389 ساعت 21 با حضور آقای دکتر مهدی محقق , استاد و چهره ی ماندگار نامی کشور , رئیس انجمن مفاخر ایران و سرکار خانم نوش آفرین انصاری دبیر هیات مدیره شورای کتاب کودک و آقا محمد رضا یوسفی نویسنده کتاب کودک  در دانشگاه آزاد اسلامی مرکز اوز - ریاست و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی مرکز اوز - شورای سرپرستی عصر اوز - اعضای هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی مرکز اوز -روحانیت شهر اوز - شهردار اوز - آقای راهپیما کارشناس سیاسی بخشداری اوز - کارکنان مرکز بهداشت اوز -برخی از معتمدین از روستاهای بخش اوز -  والدین کودکان اوزی - معتمدین شهر اوز و سایر علاقمندان به مجری گری سرکار خانم فروغ هاشمی با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی مرکز اوز - کارکنان نشریه عصر اوز - کمیته های نسل پویا و نیمکت عصر اوز برگزار شد.

برنامه با تلاوت قرآن کریم توسط سید محمد هاشمی آغاز  و اجرای سرود ملی آغاز شد و در ادامه مهندس کراماتی شهردار اوز در خصوص اهمیت کتابخوانی سخنانی ایراد نمودند.در ادامه برنامه دکتر مهدی محقق که از چهره های مانگار و رئیس هیات مدیره انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور می باشند در خصوص اهمیت اخلاقیات در کنار فراگیری علم و کتابخوانی سخنانی ایراد نمودند.

ایشان ضمن اشاره به انتخاب شهر اوز به عنوان شهر دوستدار کودک از مردم اوز به عنوان مردمانی خوب و با علم و آگاهی یاد نمودند.اجرای سرود کودکان قسمت بعدی برنامه بود و در ادامه شیخ محمدصالح انصاری از روحانیت بخش اوز در خصوص اهمیت کتابخوانی بر اساس قرآن سخنانی ایراد نمودند.

از راست به چپ : آقای احمد خضری - آقای مرتضی اسماعیلی - خانم فروغ هاشمی - آقای محمدرضا یوسفی - خانم نوش آفرین انصاری - آقای دکتر مهدی محقق و آقای صدیق پیرزاد

ایشان در سخنانشان چنین ذکر نمودند که مطالعه و کتابخوانی باید نتیجه اش اخلاق اسلامی و تقرب به ذات الهی باشد.اجرای نمایش کودکان با همکاری آقای علی بازگیر از چهره های هنرمند در زمینه نمایشنامه برگزار گردید که مورد توجه حاضرین واقع گردید . خانم نوش آفرین انصاری   دبیر هیات مدیره شورای کتاب کودک  نیز سخنانی در خصوص اهمیت کتاب و کتابخوانی ایراد نمودند.

از راست به چپ : آقایان بهرام رفیعی - سردار نوروزی و هادی صدیقی

در ادامه برنامه به کودکانی که بیشترین بازدید از کتابخانه بانوی عصر اوز داشتند از سوی کمیته بانوی عصر اوز هدایایی اهدا گردید. در ادامه آقای محمد رضا یوسفی نویسنده کتاب کودک  در زمینه داستان کودکان و بکر و جالب بودن داستانهای فولکوریک اوز سخنانی ایراد نمودند. ایشان در حاضرین تقاضا نمودند که داستانکهای خود را برای ایشان ارسال نمایند تا بر اساس آن قصه بگوید.در ادامه سرود ای اوز از سروده های آقای فارق ضیایی از شاعران بنام شهر اوز توسط اعضای کمیته بانوی نشریه عصر اوز اجرا گردید .

 بعد از آن خانم کاریانی یکی از قصه های خود با لهجه اوزی ( کاته ) برای حاضرین قرائت نمودند. در پایان آقای فاروق ضیایی اشعاری را برای حاضرین قرائت نمودند که مورد توجه حاضران واقع گردید . برنامه پس از ۳ ساعت با پذیرایی از مهمانان پایان یافت.لازم به ذکر است در این برنامه از خیرین و فعالان شهر اوز  در دبی و اوز به گرمی یاد شد.

+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۴ فروردین۱۳۸۹ساعت 2:55  توسط مرتضی اسماعیلی | 

چهارشنبه 18 فروردین 1389 ساعت 30 : 8 صبح در دانشگاه آزاد اسلامی مرکز اوز با دعوت حاج عبدالعزیز خضری ریاست دانشگاه آزاد اسلامی مرکز اوز و با حضور فرودی بخشدار اوز, حاج عبدالعزیز خضری ریاست دانشگاه آزاد اسلامی مرکز اوز و کارکنان آن آقایان و خانمها : محمدصدیق پیرزاد , مهندس محمدرسول صباغی , احمد خضری , مهندس سمیر پیرزاد , فاروق ضیایی , مرتضی اسماعیلی , مهندس ناصر خضری  , سید یعقوب هاشمی , فرخ امینا , فرهاد کریما , حاج محمدشریف کریما , نوروز قادری نژاد , خانم مرجان شرفی , خانم نظری , خانم الناز هنری , خانم به بین و خانم فوزیه خضری  جلسه هیات امنای این دانشگاه  با هدف بررسی مشکلات و اتخاذ راهکارهای مناسب جهت پیشرفت دانشگاه آزاد اسلامی مرکز اوز برگزار گردید.

در این جلسه حاضرین نظرات و پیشنهادات خود را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند. ابتدا حاج عبدالعزیز خضری ریاست دانشگاه به معرفی اعضای هیات امناء این دانشگاه پرداختند و سپس نظر حاضرین را نسبت به دانشگاه  جویا شدند. در این جلسه محمد صدیق پیرزاد در صحبتهایشان به تبادل نظر و همفکری جهت پیشرفت دانشگاه اشاره نمودند. آقای ناصر خضری مدیر امور دانشجویی  اتمام ساختمان آموزشی در اسرع وقت را جهت انتقال دانشجویان به ساختمان مربوطه مهم یاد نمودند  زیرادانشگاه آزاد اسلامی مرکز اوز با توجه به استقبال دانشجویان از نقاط مختلف کشور با کمبود کلاس روبروست .ایشان در ادامه ی صحبتهایشان به احداث خوابگاه جهت پیشرفت دانشگاه اشاره نمودند زیرا دانشجویان این دانشگاه از مناطق مختلف کشور می باشند که نیاز به مسکن دارند که از اعضای هیات امنا درخواست شد که در زمینه احداث خوابگاه دانشگاه را یاری نمایند .

در ادامه خانم شرفی مسئول امور مالی دانشگاه به شرح مختصری از مسائل مالی دانشگاه پرداختند . خانم به بین در صحبتهایشان به شرح رشته های تحصیلی این دانشگاه پرداختند. مهندس محمدرسول صباغی مسائل فنی و مهندسی در زمینه ساخت دانشگاه مورد شرح و بررسی قرار دادند و ذکر نمودند که بر اساس استانداردهای موجود ساختمان دانشگاه در حال ساخت می باشد . آقای فرهاد کریما هم در صحبتهایشان پیشنهاد نمودند که مسائل مالی دانشگاه جهت روشن شدن اذهان عمومی بصورت سی دی یا غیره در دسترس عموم قرار داده شود که البته ریاست دانشگاه آزاد اسلامی اوز در پاسخ اشاره نمودند که به زودی سیستم مالی این دانشگاه به صورت رایانه ای در خواهد آمد و شفافیت لازم را جهت بررسی خواهد داشت. آقای مرتضی اسماعیلی ضمن تشکر از فعالیتهای دستاندکاران دانشگاه و وب سایت هیات امناء پیشنهاد نمودند که نسبت به تغییر طراحی وب سایت هیات امناء اقدام شود زیرا در حال حاضر مشکلاتی در رویت مطالب وب سایت به صورت منظم می باشد که اقای حاج عبدالعزیز خضری در پاسخ عدم فرد کارشناس در این زمینه و همکاری ایشان با وب سایت ذکر نمودند که البته در حال حاضر جهت یافتن شخصی فعال و کارشناس در این زمینه جستجو می نمایند. آقای فاروق ضیایی به بررسی  مسائلی جهت جذب اعتبارات مردمی اشاره نمودند .خانم الناز هنری وب سایت هیات امناء دانشگاه را بسیار مهم ارزیابی نمودند و از پیشنهاد مرتضی اسماعیلی در زمینه تغییر طراحی وب سایت استقبال نمودند.

خانم فوزیه خضری هم فعالیتهای هیات امنا را مثبت ارزیابی نمود و همچنین وب سایت هیات امناء را بسیار مثبت یاد نمود و پیشنهاد تغییر طراحی وب سایت را ضروری  ذکر نمودند و از تلاش ریاست دانشگاه و کارکنان آن تشکر و قدردانی نمودند . آقای سمیر پیرزاد هم پیشنهاد نمودند با ارائه بیلانهای کاری و ترازنامه های مالی منظم جهت روشن شدن افکار عمومی جهت جذب حمایتهای مردمی در ساخت دانشگاه می توان موفق تر بود که آقای عبدالعزیز خضری ریاست دانشگاه با استقبال از نظر حاضرین از راه اندازی سیستم الکترونیکی مالی دانشگاه خبر داد که با راه اندازی آن از شفاف سازی مسائل مالی دانشگاه خبر دادند.

آقای اصغر فرودی بخشدار اوز با اشاره به قرآن و صحبتهای امام راحل ( ره ) و اشاره به سال همت مضاعف , کار مضاعف به پروژه های عمرانی و فرهنگی شهر اوز اشاره نمودند و آن را چشم انداز خوبی برای شهر اوز ذکر نمودند.ایشان با بیان " من به آینده اوز خوشبینم " با توجه به شرایط موجود و نظر مسئولین کشور و همت مردم آینده اوز را خوشبینانه ذکر نمودند مواردی مثل شهرک صنعتی اوز , ساخت دانشگاههای متعدد و ...  .ایشان با یاد نمودن از دوراندیشی رهبر معظم انقلاب امام راحل ( ره ) در تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی در کشور و اینکه هزینه ای برای دولت ندارد و خودکفا در تامین هزینه ها می باشد و اینکه بازده بسیار خوبی دارد این دانشگاه را با اهمیت ذکر نمودند.ایشان برای بیشتر مطرح شدن دانشگاه آزاد فعالیتهای دانشگاه در مراسمهای مختلف و ارائه مقالات و همکاری نهادهای مختلف با این دانشگاه را ضروری ذکر نمودند. فرودی در ادامه با خوش بین بودن به آینده اوز و ساخت دانشگاههای متعدد در این شهر جهت تبدیل شدن اوز به شهر دانشگاهی اشاره نمودند.

این جلسه با قرائت شعر ای اوز توسط فاروق ضیایی و پذیرایی خاتمه یافت.

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۹ فروردین۱۳۸۹ساعت 19:0  توسط مرتضی اسماعیلی | 

گزارش سوم هیات پیگیری دانشکده دولتی بهداشت اوز(22/12/88 لغایت 28/12/88)

درراستای اطلاع رسانی شفاف پی گیری ها واقدامات انجام شده هیات پیگیری دانشکده  دولتی بهداشت اوز، موارد زیر به اطلاع می رساند:

1-با توجه به ضرورت برنامه ریزی بلند مدت و درخواست آقای دکتر علیزاده مسئول راه اندازی دانشگاه علوم پزشکی لارستان مبنی بر تامین زمین جهت ساخت سایت دانشکده بهداشت اوز، با رایزنی و پی گیری های انجام شده با ریاست محترم مسکن وشهرسازی لارستان ایشان از اوز بازدید کرده و زمین به مساحت حدود 15 هکتار درضلع جنوبی بلوارنبی اکرم که متعلق به مسکن وشهرسازی لارستان می باشد راپیشنهاد کردند .پی گیری های لازم از طریق هیات پی گیر دانشکده دولتی بهداشت و ریاست شبکه بهداشت، درمان لارستان جهت تملک زمین دردست انجام است.هزینه خرید زمین با قیمت دولتی حدود 2 میلیارد ریال برآورد شده است.

2-به منظور اطلاع رسانی بهتراز فعالیت ها وارتباط دوسویه با علاقه مندان مقررشد نسبت به طراحی وراه اندازی وب سایت هیات پیگیری دانشکده دولتی بهداشت اوز اقدام گردد.آقای نوید خادم پور عضو هیات اجرایی مسئولیت پیگیری طراحی این سایت را به عهده گرفتند.

3-با عنایت به مصوبه هیات اجرایی مبنی بر ضرورت تعامل با مردم روستاها، هیاتی متشکل از: آقایان محمد عسکری، امین سعیدی، ابراهیم احمدی، سید حیدر و سید یعقوب هاشمی روزجمعه مورخه 28/12/88 به روستای گلار رفتند وپس از هماهنگی ورایزنی های لازم با امام جمعه گلار و معتمدین، آقای ابراهیم احمدی قبل از خطبه های نماز جمعه درخصوص دانشکده دولتی بهداشت و مزایای آن به سخنرانی پرداختند ومقررشد هیاتی 5-3 نفره درگلار تشکیل شده و با هیات پیگیر دانشکده بهداشت اوز در ارتباط باشند. امام جمعه، شورای اسلامی گلار و مردم از هیات اعزامی به گلار استقبال کرده و ضرورت تداوم ارتباط های مشابه را خواستار شدند.

رایزنی جهت حضور درسایر روستاهای بخش نیز دردست اقدام است.

4-آقای ابراهیم احمدی نایب رئیس هیات اجرایی دانشکده بهداشت اوزدرمراسم تجلیل از راه یافتگان بافتگان به دانشگاه که توسط انجمن نسل پویای پارس در تاریخ 28/12/88 دردانشگاه آزاداسلامی مرکز اوز برگزارشد به مدت 15 دقیقه درمورد دانشکده بهداشت اوز، اقدامات صورت گرفته  واولویت نیازها شامل: ساختمان آموزشی واداری، تجهیزات مورد نیاز، خوابگاه دانشجویان واساتید ،اعتبار لازم جهت راه اندازی وتامین زمین و...... سخنرانی کرد واظهار امیدواری کرد با همدلی وعزم همگانی این دانشکده از مهرماه   89  بتواند نسبت به پذیرش دانشجو  اقدام کند.

ارسال خبر از : آقایان ابراهیم احمدی و مهندس هادی صدیقی

+ نوشته شده در  شنبه ۱۴ فروردین۱۳۸۹ساعت 1:19  توسط مرتضی اسماعیلی | 

همیشه روستا ها به دلیل دور بودن از مراکز شهری بیشتر در تیر رس محرومیت امکانات ورزشی بوده اند. متاسفانه در زمانه ای که دامهای مختلف برای به دام انداختن نیروی جوان جامعه وجود دارد ولی برای سالم نگه داشتن این نیرو هیچ سرمایه گذاری نمی شود لااقل در روستای خود شاهدیم که هیچ گونه امکاناتی در این زمینه وجود ندارد و اگر هم گاهی مشاهده می شود فعالیتی صورت می گیرد بصورت خودجوش می باشد.

نمونه ی بارز آن هم از سر گیری فعالیت جوانان والیبال دوست روستاست که در زمین نامناسب جنب دبیرستان دخترانه برادران سلحشور کهنه می باشد. خسته نباشید به این عزیزان می گوییم اما امیدواریم که مسئولین مربوطه در این زمینه در روستای کهنه تدابیر صحیح اتخاذ نمایند تا مکان و شرایط مناسب برای ورزش روستای کهنه فراهم شود. 

+ نوشته شده در  جمعه ۱۳ فروردین۱۳۸۹ساعت 1:44  توسط مرتضی اسماعیلی | 

مهندس هادي صديقي :

n578242175_7787.jpg hadi seddighi picture by parmida2010

مفاخر فرهنگي هرملت از سرمايه هاي ارزشمند اجتماعي آن جامعه محسوب مي شوند كه بايستي در پاسداشت آنها و آثارشان از هيچ كوششي دريغ نورزيد. برخي از اين مفاخر همانند فردوسي و خيام و حافظ و سعدي و مولانا مرزهاي جغرافيايي و زماني را درنورديده براي هميشه ي تاريخ در پهنه هستي ماندگار و جاودان شده اند و در طي قرون مردم از آثار و افكارشان بهره برده اند و برخي تنها در چارچوب مرزهاي ايران مانده و ايرانيان همواره از آنها سود جسته اند. در اين ميان مفاخر ديگري نيز هستند كه در نواحي مختلف ايران زيسته اند و خدمات بسي ارزشمند و گرانسنگ به آن ناحيه و فرهنگ منطقه خويش نموده اند وليكن  هيچگاه نامشان از دايره آن ناحيه  فراتر نرفته است. وظيفه تك تك ما اينست كه چنين افرادي را همواره پاس داشته و آنها را همراهي، همياري و پشتيباني نماييم تا بر وسعت خدمات فرهنگي شان بيفزايند تا  جامعه بيش از پيش  از وجودشان بهره مند گردد و از افكار و آثارشان سود جويد. پس از مرگ آنها نيز نبايستي آنها را فراموش كرد و آثار و افكارشان را به بايگاني سپرد بلكه بايستي آنها را از دل تاريخ بدر آورد و به اجتماع معرفي نمود و آرا و افكارشان را به مردم شناساند كه اگر چنين كرديم فرهنگ غني ما همواره پويا خواهد ماند و رنگ كهنگي و فراموشي به خود نخواهد گرفت؛ چرا كه فراموشي بزرگان و فرهيختگان و آثارشان در هر جامعه اي مرگ فرهنگي آن جامعه را در پيش خواهد داشت كه نتيجه اش از بين رفتن خرده فرهنگها و فرهنگ هاي جوامع گوناگوني است كه مي بينيم امروزه جز نامي از آنها باقي نمانده است.

در اوز ما نيز از اين دست انسانهاي بزرگ كم نيستند كه جامعه در حفظ و نشر آثارشان كوتاهي ورزيده يا وجود آنها را پاس نداشته است. بايستي نيك انديشان و فرهيختگان جامعه دست در دست هم نهاده آثار گذشتگان را گردآوري كرده و اگر نياز به روزرساني داشته باشد آنها را بروز كرده به دست چاپ سپارند تا افراد بيشتري بتوانند از آنها استفاده نمايند. براي نمونه مي توان به كتابهايي همانند تاريخ دلگشاي اوز تاليف شادروان كرامتي و ضرب المثل هاي اوزي تاليف شادروان عبدالغفار سيفايي اشاره نمود كه سالهاست از انتشار آنها مي گذرد و ديگر در هيچ كتابفروشي نمي توان نسخه اي از آنها يافت تا در اختيار علاقمندان قرار داد. البته ناگفته نماند در اين سالها كارهاي مفيد بسياري در حفظ و ماندگار كردن آثار گذشتگان بر داشته شده است كه مي توان به نمونه هايي مانند آنچه در ادامه خواهد آمد اشاره كرد: پژوهش و چاپ كتاب درباره آثار تاريخي اوز توسط خانم حميرا كمال، كار بزرگ عنايت الله نامور در گردآوري و چاپ ديوان تايب اوزي؛ مهندس عبدالله خضري در گردآوري، نت نويسي و چاپ اشعار شادروان مصطفي خضري و نيز با گردهم آوردن گروهي متشكل از كارشناسان ادبيات جهت پژوهش بر روي گويش اوزي؛ عبدالله جانفدا با  بيش از دو دهه گردآوري واژه هاي اوزي و آماده كردن يك فرهنگ واژگان كامل اوزي، فرشته كرامتي با گردآوري و چاپ يادداشتهاي محمدامين كرامتي، نشريه عصر اوز با به وجود آوردن تشكلهاي فرهنگي و چاپ و انتشار مقالات گوناگون در رابطه با تاريخ و فرهنگ اوز  و بسيار افراد ديگر كه هركدام كارهاي ارزنده و مفيدي در اين  خصوص انجام داده اند كه خود نيازمند مقاله اي  مفصل و جداگانه مي باشد.

d448af9f.jpg picture by parmida2010

 آنچه سبب شد تا مقدمه ي فوق به نگارش درآيد انتشار زندگينامه شادروان عبدالغفار سيفايي اوزي در وبلاگ عنايت الله نامور با عنوان گپ و لپ http://gapolap.blogfa.com/ كه پيشتر به خوانندگان معرفي گشته است؛ مي باشد.

اميد است كتاب ارزشمند شادروان سيفايي دوباره به زيور چاپ آراسته گردد و در اختيار دوستداران فرهنگ اين مرز و بوم قرار گيرد. حال بهتر است به زندگينامه ايشان كه برگرفته از وبلاگ گپ و لپ مي باشد بپردازيم.

« مرحوم عبدالغفار سیفایی فرزند مرحوم اسماعیل سیفایی اوزی در سال 1296شمسی متولد شد واز آنجا که پدرش در شهر  بندرلنگه شاغل و ساکن بود تحصیلات مقدماتی را در دبستان ملی محمدیه بندرلنگه گذراند و بعد برای ادامه تحصیل به هندوستان رفته دبیرستان " سنت رویر "  بپایان رسانیده و به بندر لنگه بازگشت وپس از مراجعت از بندرلنگه ابتدا در دبستانها به آموزگاري پرداخت و چندي در حوزه فرهنگ بندرعباس بود مدت 10 سال در آموزش و پرورش رفسنجان و تا پايان خدمت  و تدريس د ركرمان دبير ادبيات و زبان عربي بود. وي پس از سال 1333 كه در خدمت فرهنگ و آموزش و پرورش بود در سال 1345 شمسي بازنشسته شد و از آن تاريخ تا پايان عمر در شهر شيراز اقامت گزيد و در صبح جمعه 25 ارديبهشت 1366 شمسي پس از 70 سال زندگي پربار در ديار سعدي و حافظ به سراي باقي شتافت و در همان شهر ، مدفون گرديد.

كتاب ارزشمند " ضرب المثل هاي محلي اوز" كه به كوشش فرزندان او در سال 1368 به چاپ رسيده از آثار ماندگاري است كه نشانه هاي فرهنگي و محلي مردم اوز را با خود دارد. در اين كتاب كه در 150 صفحه به چاپ رسيده 145 ضرب المثل اوزي در آن به گويش اوزي آورده و به فارسي براي هر كدام از ضرب المثل ها توضيح لازم داده شده است. البته از مرحوم عبدالغفار سيفايي شعر و نوشته هاي ديگري نيز موجود است كه متاسفانه هنوز به چاپ نرسيده كه اميد آن را داريم همچنان كه فرزندان ايشان در مقدمه كتاب ضرب المثل هاي اوزي اشاره نموده اند بدست چاپ و انتشار بسپارند تا مردم اوز و فرهنگ دوستان جامعه بيشتر با نوشته هاي او آشنا شوند. »‌‌

در ادامه وبلاگ وزين " گپ و لپ" در رابطه با شخصيت شادروان عبدالغفار سيفايي اوزي آورده است: « سيفايي، مردي اديب و شاعر، پاكدل و پاك نظر و نيك محضر بود. خطي خوب و انشايي سليس و روان داشت. از آن مرحوم،‌ مجموعه اي از اشعار نغز و حكيمانه و كتاب جالب " ضرب المثل هاي اوزي " به يادگار مانده است.

فرهنگستان ايران،‌ قدر و منزلت اين استاد اديب و فرهيخته را نيكو ادا نمود و شرح حال آن شادروان در جلد سوم كتاب دانشمندان و سخن سرايان فارس تاليف محمدحسين ركن زاده آدميت در سال 1339 شمسي به دست چاپ سپرد  كه در آن ضمن آنكه عبدالغفار سيفايي را يكي از سخن سرايان فارس معرفي كرده يكي از شعرهاي ايشان هم در آن كتاب درج نموده است.

اي دوست در فراق تو افسرده شد دلم/ گويي كه نيست جز  غم روي تو حاصلم/ شب تا سحر به ذكر تو بيدار مانده ام/ تا كس نگويد آن كه زياد تو غافلم/ باور مكن كه بي تو بهشت آرزو كنم/ خوش بود اگر بدي سر كوي تو منزلم/ گويا بهشت جايگه مقبلان بود/ گر رخصتم بود به جوار تو مقبلم/ يك روز گفته اي كه به عهدت وفا كني/ روزي كني كه سبزه دميده است از گلم/ از دست روزگار شكايت كجا برم/ خاموش كرد باد بلا شمع محفلم. »

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۲ اسفند۱۳۸۸ساعت 3:13  توسط مرتضی اسماعیلی | 

هميشه وقتي يادي از گذشته مي كنيم با افسوس آن را يادآوري مي نمائيم . با خود مي گوييم قديما صميميتي بيشتر در ميان مردم بود. ارتباطات بيشتر رنگ و روي رفاقت داشت . مردم كارها را براي هم با دلهاشون انجام مي دادند. حتي در گردش و تفريع رنگ رفاقت و دوستي با الان فرق داشت. به راستي چه بر سر اين رفاقتها و صميميتها آمده  است ؟ آيا مشغله ي فكري و كاري افراد جامعه كنوني زيادتر شده يا به همان نسبت در گذشته هم مشكلات خاص خود را داشتند؟ آيا اين مي تواند دليلي بركم رنگ شدن صميميتها در جامعه باشد يا نه؟

براي نشان دادن صميميت در بين نسل گذشته روستا

با مروري بر عكسهاي آن زمان یادي مي نماييم از صفایی که بین آنها وجود داشته

با تشكر از آقاي محمد علي ( محمدنور ) وطنخواه جهت ارسال اين تصاوير

 

marbootiblogfa-ghadimi3.jpg picture by parmida2010

marbootiblogfa-ghadimi.jpg picture by parmida2010

marbootiblogfa-ghadimi2.jpg picture by parmida2010

+ نوشته شده در  شنبه ۸ اسفند۱۳۸۸ساعت 21:43  توسط مرتضی اسماعیلی | 

زمین خدا : سفره ی پر برکت غذا

marbootiblogfa-khahr88-3.jpg picture by parmida2010

کاشفان این غذای لذیذ ٬ سالم و طبیعی

marbootiblogfa-khahr88-4.jpg picture by parmida2010

سی و پنج کیلو خهر از زیر زمین خدا

marbootiblogfa-khahr88-2.jpg picture by parmida2010

 خرمن  "خهر"

marbootiblogfa-khahr88-1.jpg picture by parmida2010

باتشکر از :

عکس ها : عبدالرحیم رحیمی -- بندرعباس

+ نوشته شده در  جمعه ۷ اسفند۱۳۸۸ساعت 19:40  توسط مصطفی رضایی | 

marbootiblogfa-kahneh.jpg picture by parmida2010

مروري کوتاه بر تاريخچه ي بقالي روستا ي  کهنه با يادآوري برخي خاطرات

وقتي به سراغ خاطرات كودكي ام مي روم يادم هست وقتي به خانه پدر بزرگم مي رفتم محال بود كه بروم آنجا و چيزي از بقالي مرحوم حاجي استاد عبداله حاجي پور و مرحوم محمدرفيع خواجه عالي وطنخواه چيزي نخرم . به خاطر دارم يك نوع از بيستكويت داشتند كه به شكل حيوانات بود و از آن می خریدم. هميشه صداي مرحوم محمدرفيع خواجه عالي در گوشم هست كه آوازي مي خواند و روي صندلي دم در بقالي اش مي نشست . با مرور اين خاطرات سعي در بياد آوري قدمت بقالي در روستايمان كهنه مي نمايم. آري آنها كه در خانه هاي گلي بافت قديمي روستا زندگي كرده اند مطمئناً خاطرات اين بقاليها به ياد دارند و همچنين بقالي مرحوم محمد نور شرفي زاده . وقتي به ياد آن موقعها مي افتم به حال و روز آن موقع غبطه مي خورم. بعدها يادم هست به سراغ مفازه محمد نوراله محمدي مي رفتيم . با بچه هاي محله وقتي خسته از بازي در زمين تورميله و تشنه از گرماي سوزان تابستان مي شديم به سراغ مغازه ي محمد نوراله محمدي مي رفتيم و يخ و انگور مي خريديم و زير سايه درختهاي گز و نخل باغه مي نشستيم و خستگي در مي كرديم.البته در آن زمان بقاليهاي ديگر هم بودند مثل بقالي مرحوم حاج فرج غربي – بقالي مرحوم حاج هاشم اسماعيلي – بقالی یوسف اکبری - بقالی محمد محمدزمان رضايي و بعدها بقاليهاي مجهز و بزرگتر در روستا بوجود آمد كه سوپرماركت حاج محمد نعمت اله فيروزي يكي از آنها بود ولي منصفانه است اگر بگوييم به هر يك از بقالي هاي روستا اگر براي خريد مي رفتيم محال بود دست خالي برگرديم چون همه ي مايحتاج اهالي را تامين مي نمودند. از بقالي هاي ديگر روستا مي توان به بقالي عبدالرحيم نعمت اله فيروزي – حاج محمد شریف رفیعی - مرحوم محمد رفيع خوشبخت – حاج احمد اكبري – سليمان وطنخواه - حمزه اسماعيلي – ذبير محمدي - خيراله فريدوني –   رضا رضايي – اسماعیل محمدی - محمود اسدی - خداداد رسولی- برادران احمدي بهروز و نظام – هاشم ملكپور- مصطفي نوري  – مرحوم درویشعلی نبوی - شکراله ملکپور -  سهراب غربي – يعقوب واحدي – محمدنور نوري – محمد رفيع اسماعيلي -  محمد محمدي – ابراهيم حسين رحيمي – ناصر محمودي – يعقوب خوشبخت – قاسم حسين پور – سالم وطنخواه – و ...

و امروز شاهديم كه اكثريت اين بقاليها در روستا فعاليت دارند و اين در حاليست كه حتي برخي از روستاهاي همجوار فاقد يك بقالي مجهز مي باشند. به چنين روستايي به عنوان كهنه اي افتخار مي نمائيم. اميدواريم كه روز به روز شاهد رونق بيشتر روستا باشيم .

دوستان عزيز اگر نام بقالي اي را از قلم انداختيم پوزش می طلبیم و لطفا در قسمت نظرات برايمان ارسال نمائيد تا تصحيح نمائيم و اگر كساني در اين زمينه اطلاعات جامع و كاملتري دارند خواهشمند است برايمان ارسال نمايند. با تشكر

+ نوشته شده در  دوشنبه ۳ اسفند۱۳۸۸ساعت 2:4  توسط مرتضی اسماعیلی | 

 رخت گشاد

دقیقا مشخص نیست که منشا این لباس زیبا از کجاست . اگر به لباسهای محلی در جنوب فارس ازحوالی فیروز آباد گرفته تا مناطقی قریب به بستک توجه کنیم همه آنها شامل دامنی بلند و گشاد و پیراهنی بلند که تا روی باسن را می پوشانده است بوده اند. در خود اوز هم تا یک صد سال پیش از این لباسی شیبه به آن مرسوم بوده و لباس عادی مرد...م محسوب می شده است . ولی آنچه که به ( رخت گشاد ) تمایز می بخشد فراوانی زینت آلات و طلا هایی است که با آن آمیخته شده است . زینت هایی که بسیار مشابه با آرایش رقصندگان معابد هندی است . و این خود این ایده را که این لباس با الهام از آنجا به وجود آمده باشد را موجب شده است . حتی برای این لباس کفش مخصوصی به نام ( کفش سغری ) وجود داشته که حتما می بایست از هند وارد می کرده اند . بدین گونه به نظر می رسد شاید تلفیقی از لباس اصلی محلی و آنچه که از آنجا آمده بوده است نهایتا منجر به ایجاد رخت گشاد شده است .سفر های تجار اوزی طی یکی دو قرن اخیر و اقامت نسبتا طولانی بعضی از آنان و تاثیری که از محیط پیشرفته هند در آن زمان گرفته اند هم موید این فکر می گردد.اگر به آرایش سنتی عروس هم هنگام در بر کردن رخت گشاد توجه شود باز مشابهت آن با خطوط و نگاره های هندی مشهود است .

marbootiblogfa-rakhtegoshad.jpg picture by parmida2010

از طرفی قیمت بالای کل این لباس حکایت از این دارد که این لباس خواص بوده است و همه گیر شدن استفاده از آن بعدا اتفاق افتاده است .امری که حتی تا حالا هم باقی مانده که همه رخت گشاد ندارند و عده ای در مواقع ضرور از دیگران قرض می گیرند .

به هر صورت این لباس زیبا حالا به نماد اوز و لارستان بدل گشته است و اگر با درایت از آن در مناسبت های فرهنگی استفاده شود ظرفیت تبدیل شدن به نوعی نماد از کل منطقه را دارد.

اسامی بعضی از اجزای لباس :

کره باغی             کلاه خوص دوزی شده

دسمال کچه           دستمال حریر سه گوش که زیر گلو بسته می شود

بَلَ                     روسری بزرگ خوص دوزی شیفون

جُمَ                       پیراهن با یقه و سر دست زری دوزی اطلسی

نِنتا ی گشاد           دامن بلند اطلسی با حاشیه دوزی نقره و زری

جُلُوی                  تسمه پهن از طلا که زیر گلو و دور سر بسته می شود

شیخپ                 گلوبند بزرگ از طلا و دانه های درشت سنگهای قیمتی

چنار                    یکی ار دایره های بزرگ طلایی از گلوبند

برگک                  آویز های طلایی کوچکی که به چنار متصل است

اشرفی                  سکه های طلا که در گلوبند است ( اشاره به  عهد اشرف افغان )

گًز     goz             میله های طلایی که در گلوبند است ( اشاره به غازی که لقب تیموریان است )

ماهک                 آویز از طلا که پیشانی را می پوشاند

هَلّ                    آویز از  مروارید که   پیشانی رامی پوشاند

 چُمبُر                دسبند بزرگ طلایی با برجستگی خار مانند

پتری                 حلقه طلایی که به پره بینی بسته می شود

کُوش سغری        کفش چرمی با نوک باریک و با زنگوله (کفش ساغری )

میلی                  حلقه نقره ای برای زینت مچ پا با دانه های درشت از سنگهای قیمتی

 عنایت اله نامور - دبی

http://gapolap.blogfa.com/

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۸ بهمن۱۳۸۸ساعت 17:15  توسط مرتضی اسماعیلی | 

نشست دانشجویان و دانش پژوهان با دکتر اسماعیلی زمانی

 

marbootiblogfa-gozaresh1.jpg picture by parmida2010

 

 کمیته ی دانشجویان روستای کهنه و شهرک از دکتر اسماعیل زمانی دعوت به عمل آورد تا در ساعت هشت شب بیست و پنجم بهمن ماه در مسجد سلحشور از تجربیات موفقیت آمیز خود در دوران تحصیل و راه های نیل به این هدف بلند  با دانشجویان به بحث و تبادل نظر بپردازد .

 

marbootiblogfa-gozaresh2.jpg picture by parmida2010

 

جلسه با سخنان شیخ عبدالرحیم اکبری آغاز گردید . ایشان دکتر اسماعیل زمانی را یکی از موفق ترین چهره های ماندگار در روستای کهنه یاد نمود و از اینکه دکتر اسماعیل زمانی خالصانه و بدون هیچ چشم داشتی در خدمت بیماران منطقه بخصوص همولایتی های خود در مطب خصوصی در شهر بندر عباس  می باشد را عملی با ارزش در نزد خداوند متعال برشمرد .

 

 marbootiblogfa-gozaresh.jpg picture by parmida2010

 

 در ادامه ، ابتدا دکتر اسماعیل زمانی در باره ی مقاطع ،آموزشگاه ها و دانشگاه های دوران تحصیلی خود صحبت نمودند و سپس از دانشجویان پشت کنکور در مقاطع مختلف خواستند تا با برنامه ریزی ، میزان ساعات مطالعات خود را افزایش دهند و با پشتکار و جدیت امر مهم مطالعه برای ورود به مقاطع مختلف تحصیلی را پیگیری نمایند . ایشان روستای کهنه را یکی از روستاهایی بر شمردند که از جوانان با استعداد و با پشتکاری برخوردار است و در سال های اخیر جوانان این روستا گام های بلندی در راه علم و تحصیل بخصوص در گروه پزشکی برداشته اند . دکتر زمانی  دانشگاه های علوم پزشکی و متخصصان ایرانی را به عنوان یکی از قوی ترین کشورهای جهان دانستند. دکتر زمانی به سئوالات حضار درمورد نحوه ی ورود ، تحصیل ، اقامت ، ارزشیابی مدارک و ..در دانشگاه های خارج پاسخ دادند .

 در ضمن صحبت ها استاد بهرام رفیعی اظهار داشتند که روستای کهنه بسیار دیرتر از روستاهای همجوار به امر تحصیلات عالیه پرداخته است اما با آغازاین امر مهم و ورود به دانشگاه ها گام های بلندی بصورت جهشی برداشته است که این مایه ی بسی امیدواری و افتخار می باشد .

یاد آوری می گردد دکتر اسماعیل زمانی متخصص و جراح چشم در مطب خصوصی در چهارراه مرادی در شهر بندر عباس مرکز استان هرمزگان مشغول به خدمت می باشد و تاکنون بیماران زیادی از منطقه به مطب ایشان مراجعه  و از خدمات قابل تقدیر ایشان استفاده نموده اند .

 وبلاگ مربوطی ضمن تقدیر از این اقدام شایسته ی کمیته ی دانشجویان ، از دکتر اسماعیل زمانی جهت قبول این دعوت تشکر و تقدیر می نماید و برای داوطلبان کنکور آرزوی قبولی در شهر و رشته ی مورد علاقه اشان را از خداوند متعال خواستاریم .

با تشکر از  :              عکس ها : عادل شکیبا

+ نوشته شده در  دوشنبه ۲۶ بهمن۱۳۸۸ساعت 10:35  توسط مصطفی رضایی | 

ماهها از نصب دكل ايرانسل در روستاي كهنه اوز مي گذرد ولي هنوز خبري از راه اندازي اين سيستم نشده است ! به راستي اين دكل براي ظاهر اين روستاست؟ مسئولين شركت ايرانسل پيش خودشان چه فكري كرده اند كه راه اندازي آن را به تعويق انداخته اند ؟ گرچه نصب اين دكل از سوي اين شركت بوده ولي بهتر است مسئولين راه اندازي آن به اين نكته توجه نمايند كه مردم كهنه بازيچه نيستند.

 

marbootiblogfa-8.jpg picture by marbooti

 

اهالي كهنه خواهان راه اندازي سيستم بي تي اس بوده اند ولي براي فرو نشاندن اين درخواستها متاسفانه دكل بدون استفاده ي ايرانسل سر از روستاي كهنه در آورده است. بهتر است مسئولين و اهالي روستا در اين زمينه پيگيري نمايند و از حق روستا دفاع نمايند. متاسفانه شركت ايرانسل با اين تعلل مبهم خود حتي جلوي توجه به درخواست اهالي براي راه اندازي سيستم بي تي اس ( تلفن همراه دائمي و اعتباري )  هم گرفته است زيرا اگر بگوييم ما خواهان راه اندازي سيستم بي تي اس هستيم  مثل گذشته خواهند گفت شما كه جي اس ام ( تلفن همراه روستايي  ) و ايرانسل داريد!!! ولي آيا شما اهالي روستا شاهد خدمات ايرانسل هستيد ؟ يا اينكه جي اس ام  آيا همه ي روستا را پوشش قرار مي دهد؟!

+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۹ دی۱۳۸۸ساعت 15:0  توسط مرتضی اسماعیلی | 

marbootiblogfa-watchtower2.jpg picture by parmida2010

 

دفتر مزکزی انجمن برج دیده بانی در مانیل به همراه خانواده ی دکتر رالف

در مراجعاتي كه به اداره مهاجرت كشور فيليپبن جهت كارت اقامتم داشتم با مبلغان يوحنايي مسيحيت آشنا شدم كه جهت آشنايي با آنها و مطالعات بيشتر و شناخت بيشتر آنها از بنده دعوت به عمل آمد كه به ساختمان مركزي آنها واقع در منطقه QUEZON CITY  شهر مانيل مراجعه نمايم . در هنگام بازديد با استقبال كاركنان آنجا مواجه شدم كه البته آن چيز كه بيشتر توحه اينحانب را به خود جلب نمود كاركنان آنجا بود كه از مليتهاي مختلف بودند و نظم و زيبايي فضاي آنجا و دوستی و صمیمیت کارکنانش.

 

marbootiblogfa-watchtower1.jpg picture by parmida2010

 

بخش ترجمه انتشارات انجمن برج  دیده بانی در مانیل

 طي اين بازديد خانواده دكتر رالف كه فيليپيني هستند من را همراهي نمودند كه اسباب اين آشنايي و بازديد هم آقاي دكتر رالف بودند. در بازديد اوليه راهنماي بازديد ما را با تاريخچه انجمن برج ديده باني ( WATCHTOWER ) آشنا نمود كه به سال 1934 بر مي گردد كه فعاليت خود را در كشور فيليپين آغاز نموده كه چندين بار جايگاهشان تغيير نموده تا اينكه در سال 2003 بصورت كامل و مجزا  با تجهيزات كامل در منطقه QUEZON CITY مانيل تدارك ديده شده است كه در حال حاضر بيشتر از 420 داوطلب در اين محل مشغول به فعالت مي باشند كه در قبال فعاليت آنها وجهي به عنوان حقوق در نظر گرفته نشده است ولي در ازاي آن اين انجمن براي اعضايش محل سكونت با تجهيزات كامل در اختيارشان قرار داده است و كليه ي مايحتاج زندگي اعم از غذا تا پوشاك اين انجمن براي اعضاي خود بر عهده دارد كه از مليتهاي مختلف مي باشند. البته ابن مکان گنجایش پذیرش ۶۰۰ داوطلب را دارد که آنها را حمایت نماید .

 

marbootiblogfa-watchtower6.jpg picture by parmida2010

 

بخش مانیتورینگ چاپخانه ی انجمن برج دیده بانی دفتر مرکزی در مانیل

مهمترين نكته در خصوص اين فرقه از مسيحبت اين است كه كريستمس را جشن نمي گيرند و به عبادت گروهي اعتقاد خاصي دارند. آنها از كتاب بايبل پيروي مي كنند و جالب اينكه نكات مشترك با  مسلمانان را بر اساس قرآن در نشريات و تاليفات خود ذكر مي نمايند. كليه انتشارات اين فرقه از مسيحيت بر عهده ي اين انجمن مي باشد و داراي بزرگترين چاپخانه در كشور فيليپين مي باشند كه كليه متخصصان  آن از مليتهاي مختلف و بصورت داوطلب مي باشند كه در آنجا به فعاليت مشغولند . نكته ي جالب دیگر اينكه فعاليت در اين انجمن خللي در زندگي عادي افراد وارد نمي سازد و آنها مي توانند مثل افراد عادي حتي به تحصيل يا تجارت در خارج از انجمن هم بصورت موازي مشغول باشند.

 

marbootiblogfa-watchtower.jpg picture by parmida2010

 

سالن برگزاری جلسات انجمن برج دیده بانی واقع در منطقه ویتا کروز مانیل

هسته مركزي مديريت اين انجمن در كشور آمريكا و شهر نيويورك مي باشد كه 5 نفربا مليتهاي مختلف بصورت شورايي به عهده دارند  و كليه تصميمات در خصوص اين فرقه از اين طريق به شعبه هاي خود درکل دنيا ابلاغ مي شود كه البته در هر كشور هم داراي شعبه هايي هستند. محل عبادت اين فرقه بِتِل ( BETHEL ) مي گويند كه تقريبا شبيه كليسا مي باشد. ( بتل به معني محل پرستش خدا مي باشد ) . در حال حاضر تعداد اين فرقه بيشتر از شش ميليون نفر در 230 سرزمين مي باشد كه از اين تعداد بيشتر از 143 هزار نفر در اين انجمن در منطقه QUEZON CITY  مانيل عضويت دارند و فعاليت مي نمايند. عمده ي فعاليت آنها معطوف به فراگيري بايبل و بر شمردن فضايل حضرت عيسي (ع) مي باشد كه تلاش مي نمايند از پيروان راستين آن حضرت باشند  تا فردي درستكار در دنيا باشند تا در آخرت بهشتي كه به آنها وعده داده شده است به آن برسند.

 

marbootiblogfa-watchtower3.jpg picture by parmida2010

 

شرکت کنندگان حاضر در جلسات که از ملیتهای مختلف می باشند

نكنه جالب توجه در خصوص تصوير سازي از بهشت از سوي اين فرقه شباهت زيادي به آن چیزي است كه در قرآن به آن اشاره شده است و جالبتر اينكه اين تصوير را به صورت نقاشي در نقاط مختلف ساختمان مركزي اين انجمن قاب گرفته شده است كه تصاويري سرسبز با جوي آب روان و درختان و ميوه هاي انبوه مي باشد. در قسمتي از اين ساختمان اختصاص به ساخت توليداتي مثل ساخت ميز ، مبل و ... براي اعضاي خود است كه بصورت رايگان به آنها اعطا مي شود. در ادامه ي اين بازديدها به سالن اين انجمن در منطقه ي ويتا كروز شهر مانيل دعوت شديم كه در اينجا هم با استقبال پر شور مسئولين آنجا مواجه شديم كه از مليتهاي مختلف مي باشند.

 

marbootiblogfa-watchtower4.jpg picture by parmida2010

 

در اين سالن برنامه ي بحث و اجراي سرود عبادي و بررسي موضوعات بايبل انجام مي شود كه هر يكشنبه بعد از ظهر در اين سالن برگزار مي گردد و اينكه همزمان با آن در سرتاسر جهان پيروان در چنين روزي جلسات مشترك با موضوع مشترك و بر اساس تاليفات خود برگزار مي شود كه طي 6 ساعت در 3 گروه 2 ساعتي برگار مي گردد كه گروه اول از ساعت 1 تا 3 بعد از ظهر كه گروه بين المللي مي باشد و جلسه با زبان انگليسي برگزار مي گردد و دو گروه ديگر بصورت زبان رسمي كشور فيليپين – تاگالوگ – برگزار مي شود.انتشارات این انجمن به زبانها مختلف می باشد حتی زبان فارسی که در وب سایتشان این مطالب به ۳۸۷ زبان ترجمه شده است . از نکات حائز توجه دیگر اینکه مبلغان این انجمن به زبانهای مختلف می توانند ازتباط برقرار نمایند و هر مبلغی مسئولیت یک ملیت را به عهده دارد و زبان آن ملیت هم  فرا می گیرد.

 

marbootiblogfa-watchtower5.jpg picture by parmida2010

 

انشا اله در ادامه گزارشهاي آينده سعي مي نماييم اطلاعات ديگري در اين خصوص و جاذبه هاي ديگر كشور فيليپين و موضوعات ديگر به اطلاع شما بازديد كنندگان عزيز و محترم برسانيم.

 مرتضي اسماعيلي – مانيل – كشور فيليپين

+ نوشته شده در  دوشنبه ۲۱ دی۱۳۸۸ساعت 1:14  توسط مرتضی اسماعیلی | 
marbootiblogfa-berke.jpg kehneh-e-evaz-berke reis 2 picture by marbooti

 

همانطور که همه عزیزان به خاطر دارند سال گذشته خشکسالی همه جا مخصوصا منطقه ی اوز را فرا گرفت و همه دست به دعا بودند که خداوند رحمت خود را بر ما نازل گرداند. امسال شاهدیم که خداوند بندگان خود را مسرور از رحمت خود ساخته است . اما همانطور که در تصاویر - اخبار  یا شخصاْ مشاهده فرمودین  بارانهای اخیر خسارات شدیدی هم به بار داشته است که در این میان آب انبارها هم شامل آن می باشد.

 

marbootiblogfa-berke2.jpg kahneh - e- evaz -berke reis 2 picture by marbooti

marbootiblogfa-berke1.jpg berke reis picture by marbooti

 

 همانطور که در تصویر مشاهده می نمائید این آب انبار که در حاشیه جاده کهنه به شهرک جدید می باشد متحمل خساراتی شده و بخش عمده ای از آن تخریب گردیده است که آن را غیر قابل استفاده خواهد ساخت و می تواند در آینده نه چندان دور آثار سوء خود را نمایان سازد که نمونه آن سال گذشته مشاهده نمودیم که همین آب انبار جنب آب انبار تخریب شده برای تهیه آب آشامیدنی در نظر گرفته شد که با همکاری خیرین روستا از گراش آب آشامیدنی آن بوسیله ی تانکر برای اهالی تهیه می گشت. پس باید به فکر ترمیم اساسی آب انبارها باشیم. اگر تصور می کنیم که آب لوله کشی و تصفیه شده برایمان مهیا می گردد ... . پس اگر می خواهیم با مشکل کم آبی مواجه نشویم می بایست آب انبارها را دریابیم.

با تشکر از آقای حامد رفیعی جهت ارسال تصاویر

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۴ دی۱۳۸۸ساعت 21:7  توسط مرتضی اسماعیلی | 
مهندس هادي صديقي :

 

Hadi Sedighi

 

بلندترين نخل اوز با حدود 98 سال سن در منزل شادروان حاج محمدشريف بازرگان معروف به مشكال هنوز استوار و پابرجاست. مرحوم بازرگان اين درخت نخل شاهاني را پس از تولد پسرش مرحوم محمدرفيع در سال 1290 مي كارد. اين خانه در خيابان طاهري كوچه محمودي قرار دارد.

 


اين نخل در برابر طوفانهاي گوناگون چنان سر خم مي كند و به پهلو كج مي شود كه گويي هم اكنون گر از ريشه به در نيايد از كمر مي شكند وليكن به سرعت قامت راست كرده و همچنان استوار ريشه در خاك مي ماند هر چند كه گردش روزگار كمي كمرش را خميده كرده باشد.

 


اين عكسها از پشت بام منزلي دو طبقه گرفته شده و همانطور كه در عكس گوياست اين نخل به مراتب از نخلهاي اطرافش بلندتر است و اوز را به نظاره نشسته است.

اوز فارس - مهندس هادی صدیقی

+ نوشته شده در  شنبه ۱۲ دی۱۳۸۸ساعت 12:7  توسط مرتضی اسماعیلی | 

برگزاری کلاس کنکور زبان انگلیسی

 

marbootiblogfa-classkonkoor.jpg Mostafa rezaei picture by marbooti 

 

یک دوره کلاس کنکور جهت آماده سازی داوطلبین در روستای کهنه و شهرک ٬ برای آزمون سراسری دانشگاه های ایران در سال ۹۰-۱۳۸۹در مدرسه راهنمایی خیام برگزار می گردد . این کلاس ها زیر نظر کمیته ی دانشجو یان کهنه - شهرک می باشد . کلاس ها در دو نوبت - داوطلبین دختر و پسر - بعد از ظهر چهار شنبه هر هفته تشکیل می شود و قرار است تا روزهای پایانی قبل از آزمون سراسری ادامه داشته باشد . تدریس این کلاس ها را آقای مصطفی رضایی بر عهده دارند.

 گزارش :  کمیته دانشجویان روستای کهنه - شهرک

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۰ دی۱۳۸۸ساعت 11:44  توسط مصطفی رضایی | 
هادی صدیقی :

بشر از چندين هزار سال پيش از راه كشاورزي نيازهاي غذايي روزانه خود را تهيه مي كرده است كه تاكنون ادامه دارد. آنچه مسلم است اينكه دردرازاي هزاران سالي كه بشر به كشاورزي پرداخته روشها و شيوه هاي گوناگوني را تجربه كرده است و با استفاده از تكنيك هاي مختلف تلاش نموده محصولي بهتر و بيشتر داشته باشد.

 

 


از گذشته هاي دور مردم منطقه جنوب فارس و اوز بوسيله حفر چاه به آبياري مزارع و محصولات خود مي پرداختند. از روشهاي متداول كه تا حدود چهل سال پيش نيز رونق داشت و آثار آن هنوز پيداست استفاده از چرخ چاه كه در اصطلاح محلي بدان « چرخك» ( با كسر « چ» و «خ» و سكون « ر» ) گويند، مي باشد.
اين چرخها بر روي ستوني افقي متصل به دو ستون عمودي در بالاي چاه قرار مي گرفت و از آن ظرفهاي آبكشي چرمي بزرگ كه گنجايش حدود 100 ليتر آب را داشت آويزان مي شد.اين ظرفها كه در فارسي از آن به عنوان « دلو» ياد ميشود در گويش محلي « دول» ناميده مي شود كه نمونه هاي بزرگ آن كه براي آبكشي از چاهها كاربرد داشت با نام « دول گاوي» خوانده مي شود.
در جلوي اينگونه چاهها سراشيبي ايجاد مي كردند كه مرسوم به « گاله» مي باشد. گاو را در اين سرازيري قرار داده و يك سر طنابي را كه دلو بدان آويزان بود را به گاو مي بستند و آنرا به سمت پايين شيب هدايت مي كردند كه با پايين رفتن گاو از شيب « دلو» پر آب بالا آمده و توسط كشاورزان در حوضچه تعبيه شده در كنار چاه ريخته و آب از مجراي حوضچه به حوضچه بزرگتري منتقل مي شده است كه از آب آن براي آبياري مزارع استفاده مي شده است.

 


هر گاو در يك رفت و برگشت يكبار دلو را پر از آب مي كرده است كه آنرا «جم» ( با ضم « ج» ) مي خوانده اند و به عنوان مثال مي گفته اند تاكنون چهار جم آب كشيده ايم كه حدودا برابر با چهارصد ليتر مي شده است.
پس از شهريور 1320 شادروان ملا جعفر فاروقي نخستين تلمبه صنعتي را وارد جنوب فارس مي نمايد كه خود سرآغاز كشاورزي نوين و استفاده از تلمبه و آبياري مكانيزه شده به دوران آبكشي توسط گاو با سختيهايش پايان مي دهد.
فاروقي با خريد يك قطعه زمين در كوره و نصب تلمبه شروع به آبياري زمين مي نمايد و سايرين را نيز تشويق به اين كار مي كند كه در زمان كوتاهي بيشتر از 20 تلمبه در كوره نصب گشته و قحطي از منطقه دور مي گردد.
اين تلمبه ها با بنزين روشن مي شده و با نفت سفيد كار مي كرده است. آن زمان نفت در حلب ( قوطي ) هاي 18 ليتري شركت B.P ( بريتيش پتروليوم ) كه در آبادان تهيه مي شده در كشور عرضه مي گشته است و چون راه كوره ماشين رو نبوده بيشتر مواد سوختي با الاغ بدانجا حمل مي گشته است.
تلمبه هاي ياد شده قدرت كافي براي حمل آب تا سر چاه را نداشته كه بدين منظور بغل چاه تونلي حفر مي كرده اند و نزديكيهاي آب فنداسيون را آماده و تلمبه را نصب مي كرده اند و براي روشن كردن آن بايستي چند پله پايين مي رفته اند. معمولا اين تلمبه ها حدود 3 تا 4 اينچ آبدهي داشته اند.
كشاورزي آنزمان كه با كمك تلمبه انجام مي شده شامل گندم، جو، پمبه، هندوانه، خربزه، طالبي، دستمبو، خشخاش و درختهايي مانند گز و خرما بوده است.
چوب درخت گز مصرف ساختماني داشته و به جاي تيرآهن هاي امروزي درسقف خانه ها به كار مي رفته است و پنبه به كارخانه هاي پنبه پاك كني و ريسندگي و بافندگي فرستاده مي شده است.
كشت خشخاش آنزمان ممنوع نبوده و ترياك بدست آمده را خود دولت خريداري مي نموده است. آنزمان با وجود كشت خشخاش و تهيه ترياك معتادي در منطقه وجود نداشته و تنها افرادي انگشت شمار كه معمولا ميانگين سني آنها بيش از شصت سال بوده آنرا استفاده مي كرده اند و هر كيلو ترياك كيلويي سي تومان و هر 5 گرم سي شاهي يا يك قران و نيم قيمت داشته است.
دستمبو كه از نظر علمي در خانواده خربزه قرار مي گيرد به خاطر بوي خوش آن و مزه شيرينش خريداران زيادي داشته است و حتي از آن براي خوشبو نمودن خانه ها استفاده مي شده است. اين ميوه كوچك كه شايد بيشتر شبيه طالبي باشد ويژه مناطق گرمسيري است و امروزه كمتر كاشت مي شود و تا حدودي كمياب گشته است. بسياري شعر زيبا و معروفي در وصف بوي دستمبو از حفظ دارند كه اينچنين است: « يار دستمبو به دستم داد و دستم بوي دستمبوي دست او گرفت/ من به قربان دستي كه دستمبو به دستم داد و دستم بوي دستمبوي دست او گرفت ».
پس از نصب تلمبه ها تراكتورهاي كوچك فرگوسن به منطقه وارد مي شود و بعدها مرحوم محمدسعيد روستا كمباين بنزيني به منطقه مي آورد و با آن محصولات گندم و جو را درو مي كرده اند كه باقيمانده آن كمباين در قلات موجود مي باشد.
شادروان ملا جعفر فاروقي كه لقب « پدر كشاورزي نوين جنوب فارس » به حق برازنده ي اوست در بيستم اسفندماه 1345 خورشيدي در سن 74 سالگي ديده از جهان فرو مي بندد و در اوز به خاك سپرده مي شود.

 پي نوشت:
از آقاي محمد محمودي كه اطلاعات بسيار مفيدشان و خانم آذر خضري به خاطر در اختيار گذاشتن عكس مرحوم فاروقي سپاسگزاري مي شود.

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۹ دی۱۳۸۸ساعت 22:0  توسط مرتضی اسماعیلی | 

مرگ در غربت ...گور در دور دست

 

به یاد دو جوان ناکام کهنه ای

 

marbootiblogfa-talkh1.jpg mahmoud hossein picture by marbooti

 

مرحوم محمودحاج حسین فرخی

 

marbootiblogfa-talkh.jpg picture by marbooti

 

 مرحوم هاشم عباس اسماعیلی  

 

در روزگارانی که کشور کویت خیلی خیلی دورتر از  فاصله های کنونی بود  " محمود " و " هاشم  " بار سفر را می بندند تا با امرار معاش در کویت آن زمان ، عصای دست پدر شوند . مادران کاسه ی آب را پشت سر دلبندانشان بر زمین جاری می سازند تا این رفتن را به فال نیک گیرند و بازگشتی خوشایند و پربرکت را آرزو داشته باشند . مشاغل آن زمان عمدتآ کارگری و بلوک زنی بود و خانه هایشان نیز " کپر " بود . ارتباطات ضعیف ، کند ، اندک و رفت و آمد مسافر بین کویت و روستای کهنه بندرت اتفاق می افتاد و اقامت در کشور کویت سال ها به طول می انجامید . دو جوان در کشور کویت به کار در کارگاه بلوک زنی مشغول می شوند و مانند دیگر همولایتی های خود درد غربت و سختی کار را تحمل می نمایند تا آینده ای بهتر داشته باشند . مدتی از اقامت آنان در کشور کویت می گذرد و در یک روز گرم ناگهان محمود بیست و یک ساله دچار ناراحتی و اطرافیان وی را به بیمارستانی می رسانند  اما در بیمارستان چشم از جهان فرو می بندد . امکانات بازگردانیدن جسد به زادگاهش مشکل بنظر می آید و بستگان وی تصمیم به دفن جسد در کویت می نمایند . جسد در غربت دفن می شود ولی پدر و مادر هنوز چشم انتظار نامه ، خبر یا سوغاتی از سوی یکدانه دلبندشان را می کشند که قاصدی از راه می رسد و تلخ ترین خبر عمرشان را به آنها می دهد . ....

چندی از این ماجرای تلخ می گذرد که دست تقدیر و گویا تب شدید ناشی از گرمازدگی ، جوانی دیگر از روستای کهنه به نام " هاشم عباس اسماعیلی " را به بستر بیماری می کشاند . تن رشید این جوان برومند در مقابل بیماری دوام نمی آورد و جان عزیز خود را به جان آفرین تسلیم می نماید . شاید امکان بازگرداندن پیکر " هاشم "  راحت تر بود اما به دلیل اینکه این دو مرحوم اقوام بودند و محمود در آنجا دفن شده و به منظور رعایت حال پدر ( مرحوم حاج حسین ) و مادر  محمود ، هاشم را نیز در کویت دفن می نمایند  تا بدین ترتیب پدران و مادران همیشه داغدار آنها از دیدار جسد دلبندانشان محروم شوند .

هر ساله در ایام اعیاد فطر و قربان کهنه ای های مقیم کویت به زیارت قبور این دو جوان می روند و برای آنان طلب آمرزش می نمایند .

marbootiblogfa-talkh3.jpg picture by marbooti

marbootiblogfa-talkh2.jpg kuwait picture by marbooti

با تشکر از : آقای محسن صابری در کشور کویت

+ نوشته شده در  شنبه ۲۸ آذر۱۳۸۸ساعت 23:6  توسط مصطفی رضایی | 
 mgbzrqkdzoooqa5ats5l.jpg

امشب ساعت 9 شب به وقت مانيل ( 5 دسامبر 2008 مصادف با 14 آذر 1388 ) اولين مجمع عمومي و نشست صميمي دانشجويان ايراني مقيم فيليپين با نماينده مقام معظم رهبري در امور دانشجويان آسيا و اقيانوسيه  حضرت حجت الاسلام والمسلمين حاج آقا نظام زاده ، آقاي روزبهاني سفير جمهوري اسلامي ايران در فيليپين ، آقاي توانا سركنسول جمهوري اسلامي ايران در فيليپين ، آقاي دكتر عالي رايزن علمي جنوب شرق آسيا از سوي اتحاديه انجمن هاي اسلامي دانشجويان جمهوري اسلامي ايران مقيم فيليپين و دانشجويان ايراني مقيم فيليپين در Philippine International Convention Center   برگزار شد .

 bru0e2jf498l71poomla.jpg

در اين نشست در خصوص ازمون ملي ، ارزشيابي مدارك تحصيلي ، آخرين آيين نامه هاي انتقال به ايران و مشكلات دانشجويان مقيم فيليپين و ... بحث و گفتگو شد.

y5zdxa1g5ehttjva770.jpg

حاج آقا نظام زاده نماینده ولی فقیه در امور دانشجویان آسیا و اقیانوسیه و سفیر ایران در فیلیپین

حاج آقا نظام زاده در خلال صحبتهایشان به برخی از خدمات و تسهیلات جهت دانشجویان ایرانی خارج از کشور را مثل اردوی ۶ روزه در ایران براي ۶۰۰ دانشجو - اعزام دانشجویان حج عمره ۵۰۰ نفر که در صدد می باشند به ۱۰۰۰ نفر افزابش دهند - افزايش همايشهاي علمي فرهنگي و اهداي هدايا يك جلد كلام اله مجيد و يك سكه بهار آزادي به زوجهاي دانشجو اشاره نمودند.

 8bkzrjpgv9p6f0sei5m.jpg

حاج آقا نظام زاده - آقای روزبهانی سفیر ایران در فیلیپین - آقای دکتر عالی

همچنين آقاي روزبهاني سفير جمهوري اسلامي ايران در فيليپين سخناني در خصوص اتحاد تشكلهاي دانشجويي و ارانه خدمات و رسيدگي به مشكل دانشجويان  از سوی سفارت ایران در این کشور ذكر نمودند و نمونه ي اتحاد دانشجويان ايراني در فيليپين را حضور آنها در ورزشگاه جهت حمايت از تيم ملي واليبال كشور در جام قهرماني آسيا در اين كشور را ذكر نمودند.همچنين سفير جمهوري اسلامي در فيليپين در خصوص اعطاي تسهيلات وام براي دانشجويان مقيم فيليپين كه با مشكلات مالي روبرو مي شوند از نماينده ولي فقيه در امور دانشجويان آسيا و اقيانوسيه تقاضاي كمك و پيگيري نمودند.

0r6flcmqf2o5wcemseyq.jpg

اين برنامه با پذيرايي  از دانشجويان در ساعت 12 خاتمه يافت. در خلال اين برنامه اولين دوره انتخابات اعضاء شوراي مركزي اتحاديه هاي انجمن هاي اسلامي دانشجويان جمهوري اسلامي ايران مقيم فيليپين با اجرای موسیقی دانشجویان ایرانی مقیم فیلیپین برگزار گرديد.

xzsgmdbipfstv9k99z3m.jpg

حضور دانشجویان کهنه ای مقیم فیلیپین در این برنامه

از سمت راست به چپ :

حامد سلامی دانشجوی پزشکی - محمد فیروزی دانشجوی پزشکی - سعید فیروزی دانشجوی مهندسی مخابرات - تیمور محمودی دانشجوی دندانپزشکی - مرتضی اسماعیلی دانشجوی دندانپزشکی - شاهین موخر دانشجوی دندانپزشکی - آرام موخر دانشجوی دندانپزشکی

 7cfty6p6yijtkhsi33e.jpg

vd7gfiyv3po4nop4kae.jpg

اجرای موسیقی دانشجویان ایرانی مقیم فیلیپین

+ نوشته شده در  شنبه ۱۴ آذر۱۳۸۸ساعت 23:28  توسط مرتضی اسماعیلی | 
 

ناصر مراد : چوپان زاده ای که عاشق "نی زنی" است .

fupsc778go05lc7rpkp.jpg

بشنو از نی چون شکایت می کند         وز جدایی ها حکایت می کند

ناصر فرزند مراد وجودی متولد ۲۰/۵/۱۳۵۹ متولد روستای کهنه و دارای شغل چوپانی است . او از ده سالگی این شغل را با علاقه در کنار پدر آغاز نموده است. هر روز صبح گاه قبل از طلوع آفتاب کوله پشتی - توبره - اش را برمی دارد و راهی کوه و بیابان می شود . دقت زیادی نمی کند که چه آذوقه ای در توبره اش باشد یا نباشد  اما برایش مهم است و وسواس زیادی دارد که " نی چوپانی اش  "  - این همدم و صفای خلوتش را فراموش نکند . بدون این چوب خشک - نماد درد و آلام مرد و زن- نمی شود از عهده ی این شغل مشقت بار بر آمد. "ناصر " از ده سالگی چو پانی و از ده سالگی " نی نوازی " را آغاز کرده است . او می گوید :" عشق به " نی زدن" است که چوپانی میکند و اگر قرار باشد همدمش " نی " این جفت خوشحالان و بدحالان -را از او بگیرند چوپانی را رها خواهد کرد . "

9xh4httwn671p2y2wly.jpg

ناصر مراد متأهل است ولی هنوز فرزندی ندارد . علاقه ی زیادی به مشارکت و استفاده از هنرش در کارهای فرهنگی و هنری دارد . در فیلم مستند تا رمضان دگر  بر اساس ریتم " الوداع یا رمضان " نی می نوازد و در فیلم مستند بعدی  نیز ازپنجه های ارزشمند و نفس گرم این هنرمند عزیز کمک های زیادی گرفته ایم .

جا دارد از زحمات ناصر مراد بخاطر همکاری اشان در ساخت فیلم های مستند در رابطه با زادگاهمان کمال تشکر را داشته باشم و بیایید تا دعا کنیم امسال باران رحمت الهی به وفور نازل شود تا ناصر و دیگر چوپانان زحمت کش روستایمان  ٬ از دردسرهای بزرگ بی علوفه ای و کمبود آب برای گوسفندانشان رهایی یابند .

با تشکر از راهنما یی های مهندس اسماعیل نبوی

 

+ نوشته شده در  شنبه ۱۴ آذر۱۳۸۸ساعت 15:47  توسط مصطفی رضایی | 
 
صفحه نخست
پروفایل مدیر وبلاگ
پست الکترونیک
آرشیو
عناوین مطالب وبلاگ
درباره وبلاگ
دوستان عزیز در این وبلاگ سعی داریم كَهنه اوز را بهتر معرفی نمائیم و اخبار منطقه اوز را به بهترین شکل ممکن پوشش دهیم . لطفاَ با نظرات خود ما را در این زمینه یاری فرمائید. با تشکر

ایمیل نویسندگان:

مصطفی رضایی :

mostafa_rezaea@yahoo.com

___×××___

مرتضی اسماعیلی :

Parmis_133@yahoo.com
morteza.ismaili@gmail.com


___×××___

عارف حاجی پور :


aref_hajipor@yahoo.com

___×××___
حامد رفیعی :

شماره واتس آپ ما (whatsapp ) :

مصطفی رضایی ۰۹۳۷۳۷۴۵۰۱۱

مرتضی اسماعیلی 00989174738767

عارف حاجی پور ۰۹۳۷۰۸۷۴۹۲۲

حامد رفیعی 0096596073027


پیوندهای روزانه
دکتر بهنام شکیبایی
دکتر علیرضا میرزایی جراح دندانپزشک
بانک اطلاعات دندانپزشکی ایران
UPMC HEALTH CARE
انجمن دندانپزشکان عمومی ایران
convert
بهنویس
پیکو
فرهنگ لغت
آپلود عکسهای مربوطی
آپلود عکس
رشته های تحصیلی
الف
آب و هوا
آرشیو پیوندهای روزانه
نوشته های پیشین
اردیبهشت ۱۳۹۴
فروردین ۱۳۹۴
اسفند ۱۳۹۳
بهمن ۱۳۹۳
دی ۱۳۹۳
آذر ۱۳۹۳
آبان ۱۳۹۳
مهر ۱۳۹۳
شهریور ۱۳۹۳
مرداد ۱۳۹۳
تیر ۱۳۹۳
خرداد ۱۳۹۳
اردیبهشت ۱۳۹۳
فروردین ۱۳۹۳
اسفند ۱۳۹۲
بهمن ۱۳۹۲
دی ۱۳۹۲
آذر ۱۳۹۲
آبان ۱۳۹۲
مهر ۱۳۹۲
شهریور ۱۳۹۲
مرداد ۱۳۹۲
تیر ۱۳۹۲
خرداد ۱۳۹۲
اردیبهشت ۱۳۹۲
فروردین ۱۳۹۲
اسفند ۱۳۹۱
بهمن ۱۳۹۱
دی ۱۳۹۱
آذر ۱۳۹۱
آبان ۱۳۹۱
مهر ۱۳۹۱
شهریور ۱۳۹۱
مرداد ۱۳۹۱
تیر ۱۳۹۱
خرداد ۱۳۹۱
آرشيو
آرشیو موضوعی
کهنه اوز
معرفی روستای کهنه
اخبار
شهرک توحید کهنه
آثار باستانی کهنه اوز
چهره های ماندگار روستای کهنه
آگهی تبلیغاتی
آلبوم
مُشُنُفتِ(شنیده ایم)
آلبوم های قدیمی
دیروز و امروز
خطبه های نماز جمعه
در لباس دامادی
قبل از گزارش - هنگام گزارش - بعد از گزارش
مقالات و گزارشها
رمضان در کهنه اوز
نگاهی به آرشیو مربوطی
با هنرمندان منطقه اوز
تازه ها
یاد وتی
اطلاعیه
با دانش آموزان روستای کهنه
با اندکی شرح
با هنرمندان کهنه
با دانشجویان کهنه ای خارج از کشور
تسلیت
تبریک
آشنایی با خیرین و بانیان خیر روستای کهنه اوز
نمونه سوالات زبان انگلیسی دبیرستان
با روستاهاي ايران
واجارکه
بدون شرح
DOWNLOAD
مربوطی در سال 90
چهره های فرهیخته لارستان
سخن نوجوان
برداشت آزاد
نمونه سوالات زبان انگلیسی دبیرستان
ورزشی
ادبی و هنری
گوناگون
خواندنیها و دیدنیها
حوادث
مراکز آموزشی و مساجد کهنه
دانشجویان و فرهیختگان کهنه
درمانگاه کهنه
دهیاری کهنه
دانشگاه آزاد اسلامی مرکز اوز
دانشگاه پیام نور اوز
آگهی
آهنگها
بانک صادرات کهنه
عکس هفته
دانلود فیلم تا رمضان دگر ساخته مصطفی رضایی
با روستاهای بخش اوز و لارستان
نویسندگان
مرتضی اسماعیلی
مصطفی رضایی
عارف حاجی پور
حامد رفیعی
پیوندها
اداره ورزش و جوانان اوز
رباط کهنه
وب سایت هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی اوز
هیئت فوتبال بخش اوز
آقاي فرهاد ابراهیم پور ( ستاره های اوز )
یونس رحیمی کهنه ای
آقاي سردار نوروزي ( نسيم كاريان )
انجمن ادبی تائب اوز
گپ و لپ ( آقاي عنایت اله نامور )
دکتر بهزاد مریدی
لارشناسی
روزنامه نگار شهر خاکستری
قلب شقایقها (سرکار خانم مه وش تاج بخش)
خنج تودی
سید احمد حسینی ( بستكي )
گلار و حومه اوز ( قائدي )
سيد محمد هاشمي (خوشنويسي)
خنجی ها
انجمن تار نمای اچمی ها
هرمزگانی نت
بستک آنلاین
لارستان کهن
سید احمد حسینی ( بستکی )
گازال جناح
فداغ
محمد اوزی ( طنز نویس قدیمی )
کوه شب رويدر
صحبت نو لار
دفتر خبر شهرستان خنج
عصر اوز
جویم
صدای زروان
جناح نما
کارمانیا پرواز فارس ( اوز )
دبیرستان خاتم الانبیا شهرک کهنه
لارستان نیوز
آفتاب اوز
وب سایت شخصی سعید کراماتی
رویدادهای لارستان بزرگ
اوز فارس
فیشور
بستک موزیک
رویدریها
میراث فرهنگی و گردشگری گراش
ایساتیس بذر
شهرداری اوز
اوز نوین
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM